Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

21.05.2003 15:32

Графіка декадансу(про “Часи” Стівена Долдрі)

Станіслава Беретова

ЧАСИ (ГОДИНИ)/THE HOURS (114’, США, 2002), сценарист: Девід Гер за романом Майкла Каннінґема, режисер: Стівен Долдрі, оператор: Сімус Макгарві, актори: Меріл Стріп, Ніколь Кідмен, Джуліанн Мур, Ед Гарріс, Клер Дейнз, Тоні Колетт, Еллісон Дженні, Джон Рейлі, Ейлін Аткінс.

Успіх, що спіткав останній фільм Стівена Долдрі “Часи”, видається неочікуваним та алогійним. Справді, той шквал нагород, що ринув, швидше, навіть не на авторів стрічки, а на тріо акторок – виконавиць головних ролей (“Берлінський ведмідь”, “Золотий Глобус” та, зрештою, “Оскар” Ніколь Кідмен) – найкращий доказ життєздатности “справжнього кінематографа”.

Якщо впасти у “дозволений у цьому випадкові” патос: кіно, немов птах Фенікс, раз по раз відроджується, постаючи оновленим з чергової затяжної кризи. За доби перемоги видовища над мистецтвом, а бюджету над сюжетом, у час тріумфального маршу нескінченних сиквелів, приквелів та римейків, коли поняття “екранізація” стало майже стовідсотковою ґарантією пересічности майбутнього фільму, саме на цьому етапі і “вибухнув” Долдрі зі своєю подвійною екранізацією, що вона формально ніби зберігала всі необхідні атрибути сучасного американського кіна. Все у “Часах” від самого початку було розраховано на успіх. Сценарій ґрунтувався на “безпрограшній” комбінації незаперечної класики та художньо оформленого, загорненого в “модне” упакування, коментарю до неї. Мова йде про програмний твір “Місіс Деловей” відомої англійської письменниці-модерністки Вірджинії Вулф, що він виконує роль своєрідного підмурівка стрічки, та побудований на його основі роман Майкла Каннінґема, що приніс автору Пулітцерівську премію. До складу знімальної групи також потрапили не випадкові люди, а режисером виступив Стівен Долдрі, відомий багатьом як автор незаперечного фестивального гіта “Біллі Елліот”, не кажучи вже про “зірковий” акторський ансамбль, що його вдалося зібрати на знімальному майданчикові “Часів”.

Тобто всіх належних умов було дотримано. Одначе, на щастя, “Часи” випадають з шерегу схожих один на одного, мов близнюки, фільмів, що їх штампує “голлівудський конвеєр”. І цей факт дарує надію, що ми стали свідками чергового етапу еволюції, так би мовити, еволюційного ривка, коли за стандартних умов у звичайних батьків з’являється надзвичайна дитина.

Щодо сюжету стрічки Долдрі, важко достеменно переповісти всі його колізії та підводні течії. Якщо ж обрати “легкий шлях” автоматичного переліку подій, слід згадати, що “Часи” – це об’єднані наскрізною темою три новели про трьох жінок, що живуть за різних часів минулого століття. Перша, її роль виконує Ніколь Кідман, – Вірджинія Вулф, авторка роману, навколо якого й розгортається вся дія. Друга – Лора Браун (Джуліанн Мур), середньостатистична американська домогосподарка доби “золотих 1950-х”, життя якої назавжди змінює роман. Роль третьої героїні – нашої сучасниці – виконує одна з найкращих акторок сьогодення, рекордсменка з кількости номінацій на “Оскар” – Меріл Стріп. Ось, здається, і все. Але цей виклад не передає навіть сотої частки враження, що його справляє перегляд стрічки.

Витончений, мов графіка декадансу, неоднозначний для сприйняття, багатошаровий за сюжетом, фільм “Часи” – це майже двогодинна розповідь, присвячена черговій спробі зрозуміти природу жінки – “вічна тема” світової культури.

“Часи” цікаві ще й тим, що їхньому виникненню активно посприяли жінки, починаючи від письменниці Вулф – однієї із засновниць фемінізму – і завершуючи жіночим акторським ансамблем, завдяки роботі якого фільм став явищем у сучасному кінематографі.

Мов рукодільний витвір серед фабричного ширвжитку, “Часи” своєю штучністю та унікальністю кидають виклик брутальності сучасного кіна та епідемії кічових екранізацій і стилізацій, що заполонили світові екрани.Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com