Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

28.11.2003 17:34

Сальвині проблеми(“Джіперс Кріперс 2”)

Олег Рой

“ДЖІПЕРС КРІПЕРС 2”/JEEPERS CREEPERS II (104’, США, 2003), сценарист і режисер: Віктор Сальва, оператор: Дон І. Фаунтлерой, актори: Рей Вайз, Джонатан Брек, Ґарікаї Мутамбірва, Ерік Неннінґер, Нікі Лінн Ейкокс.

“Джіперс Кріперс” базуються лише на пісні, що їй уже п’ятдесят років і що в ній жодних жахів – сама лише лірика. Але от настільки невитравне враження справив цей музичний твір на постановника Віктора Сальву, що той уже двічі місить одне й те ж болото з підліткових фобій і чужих ідей. Власне, сказати погане слово про першу частину не дозволяє сумління, бо фільм на тлі тотальної художньої апатії жанру виглядав принаймні зворушливим, хоча й зовсім не ориґінальним. Зате другий фільм начебто знімав хтось інший, бо інакше, як фізично виснаженою, історію не назвеш.

Але й тому є якесь пояснення. І аби його відшукати, маємо звернутися до особи самого постановника. Віктор Сальва вельми скандалізував Америку, коли ні з того, ні з сього десь знайшлася відеоплівка, що вона із задоволенням зафіксувала його сексуальні зносини з неповнолітнім. Америка, хоч і міцно полюбляє такі незугарні історії, все ж спромоглася запхнути режисера до буцегарні, де він провів вільного часу рівно п’ятнадцять місяців. Але не треба тут думати, що, повернувшись до світу, озлоблений Сальва почав знімати жахалки для підлітків виключно через свою тотальну ненависть. Коли не знаєте, – ще до в’язниці Сальва зняв потішний горор “Будинок клоунів”, в якому, до речі, знімався його малолітній коханець. Тож, напрошується висновок, що кіно Сальва почав знімати, аби спокушати маленьких хлопчиків. Та незважаючи на такі невтішні підсумки, кіно від Сальви все ж Кіно. Інакше Френсіс Форд Коппола ніколи б не перейнявся долею Сальви, не спродюсував би скандальний “Будинок клоунів”, та не продовжив опікуватися режисером по його виході з в’язниці. Ніхто ж не насмілиться підозрювати самого Копполу в прихильності до педофілів...

І ось тут варто шукати коріння художньої потенції Віктора Сальви. Ні, не в педофілії, а в стані загальної зацькованости, в ситуації необхідности розпочинати все з самого початку, з нуля. Важко сказати, чи вийшло б у режисера хоча б щось, якби не благодійництво Копполи, враховуючи те, що для Америки педофіл зараз ворог номер один (справа Майкла Джексона тому голосне підтвердження). Заборонивши Сальві надалі знімати у своєму кіні підлітків і примусивши його постійно з’являтися до поліції, цнотливі американці не врахували одного: змучена свідомість від нав’язливих ідей не відмовиться, а перенесе їх з тілесного на духовний рівень. Сприймати перший пост-в’язничний фільм Сальви “Пудра” інакше як алегорійну сповідь про власне, суспільством не схвалене, не доводиться. Пригноблений герой-альбінос без волосся на тілі та на голові і є тим самим уособленим маленьким хлопчиком, що він відчуває ворожість світу та шукає прихильности в дорослих і мудрих, не знаходячи підтримки серед перевесників. І знову стає жертвою власної довірливости. А перші “Джіперс Кріперс” глянули на ту ж проблему з іншого боку. Стародавнє чудовисько харчується беззахисними підлітками, і жах ситуації у тому, що лише підлітками, інше не перетравлюється. Сприймати це як покаяння чи творчу сублімацію власної аґресії?

Та після безсумнівного успіху обох стрічок Сальві більше нічого доводити не доводиться. За порадою Копполи, він вирішив просто заробити грошей. Аби потім мати чим відкуплятися у випадкові нової судової тяганини. Саме тому “Джіперс Кріперс 2” і позбавлений того хворобливого саспенсу та болісної інтимности двох попередніх проектів. Саме тому “Джіперс Кріперс 2” ніяк не виділяється з безлічі підліткових фільмів жахів. Утім, він дивує аж завеликою кількістю потенційних жертв чоловічої статі, тоді як, здебільшого, такі фільми традиційно позначені дівочими зойками. Хоча б у чомусь авторська позиція режисера втілилася...Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com