Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

15.05.2003 19:36

Дивовижний паяц на поетовій ниточці(про Наталку Половинку)

Неля Пасічник

Боже-вільні ідеї спадають на думку не менш боже-вільним людям. Коли дириґент Ігор Блажков оголосив про свій намір виконати Гіндемітову "Іродіаду", створену за однойменним поетичним текстом французького символіста Маллярме, прихильники музиканта розхвилювалися. І не стосовно оркестру – він у надійних руках. А от як виконувати (рецитувати) текст, коли подібного досвіду київська (й українська) школа драматичного актора не знає. Себто існує інший досвід – декламування (виразного читання) поетичних текстів.

Але як можна декламувати рядки:

Волосся чистого мого потік, ллючи

Холодний жах на блиск мого хисткого тіла,

Ряхтить у сяєві, й волосся це окрила.

Запона вічности....


Нехай це і класичний александрійський вірш. (Кияни пам’ятають із 1960-х "Антігону" з драматичною актрисою Папатанасіу).

В "Іродіаді" відсутній прямий подієвий ряд. Є швидше тьмавий його спогад, відбиток у металевому свічаді. Отже, актор має "перевтілитися"... у музичність зазначеного тексту:

Мене цілунок вб’є,

Якщо краса – не смерть...

Яка ж то зваба є....


(Як перевтілюється Сєрґєй Юрський, "виконуючи" Пушкінського "Євґенія Онєґіна", телевізійно споглядала вся матушка Росія й усі прилеглі сателіти в дні святкування ювілею геніального російського поета, що він не без відвертих українських симпатій... А ми святкуватимемо ювілей... Щербицького – це не композитор і не поет, і, навіть, не режисер... А дійсно, хто він?).

...Знаючи мої симпатії документаліста до творчого життя мистців і мій "гріх" екранізації геніального Плужникового тексту поеми "Ґалілей" зі Святославом Максимчуком, актором театру ім. Марії Заньковецької, що у Львові, дириґент запросив мене на репетицію. Я і не підозрювала, що саме тоді мені випаде місія вперше з-поміж колеґ по цеху спізнати досвід роботи з актором, репетируючи оте саме рецитування. (Мрії документаліста: "О, якби можна було миттєво, за день-два попередивши продюсера про таку можливість, дістати необхідне обладнання для фільмування – документальний кінематограф збагатився б унікальними, неймовірно виразними, живими кадрами (на заздрість уславленому Альбертові Майзелсу!), що відбивають процес того, як, здавалося б, досвідчені артисти намагаються розгризти той "горішок" – "Іродіаду" (від самого імени – мороз шкірою...). Згодом з’ясується, що подібна ситуація спіткала й уславлену балерину Марту Ґреєм, коли задля танечної виразности довелося відмовитися... від звучання тексту, досить щільно поєднаного з музикою. Він заважав рухові! Він конкурував із ним! Він заворожував чи не дужче од руху... І балерина це відчула.

Ігор Блажков запитав, чи є актриса, що могла би "прожити" і музичність тексту, і його змістову глибінь водночас. Ось тут і став у пригоді мій давній досвід знайомства з унікальною експериментальною акторською школою театру імени Леся Курбаса, що у Львові. Наталка Половинка, акторка цього театру, актриса від Бога. Актриса з необмеженими можливостями, що дісталися їй завдяки... тій самій школі, її індивідуальній життєвій школі з тривалим музичним, ні не навчанням, – проживанням.

Так народилася думка продовжити задля Наталки, задля фіксації її майстерности, оту божевільну ідею екранізувати поезію, щоб слово, що воно за доби модернізму часто-густо потребує собі в поміч зображення, "картинки", слово українською мовою (дай Боже повернути часи, коли поетичні тексти читалися мовами ориґіналу) привабило глядача не лише "красою, співучістю і відомим місцем у рейтинґу інших не менш співучих, та більш прагматичних мов". І не лише майстерністю перекладу Михайла Москаленка, що він уже тішиться книжкою віршів та прози Стефана Маллярме, де є й "Іродіада", з якою ми працювали в рукописному варіанті.

Якщо врахувати, що про персонаж Іродіади знано вкрай мало (окрім означень самого Маллярме: "...Невроз і туга (або Абсолют!)") можна здогадатися, що ми, невеличка творча група, (бюджет бо "тягнув" лише на документальний "формат") опинилися в ситуації дослідження, як історичного, так і мистецького. Коли я показала фотопроби з Наталкою Половинкою на декількох міжнародних форумах документального кіна – майбутній фільм відразу дістав запрошення до участи на них. Це документальне кіно поки що в матеріалові, побачене камерою Олега Зоріна, зафільмоване в розкішних об’єктах, просторових картинах, створених відомими малярами киянином Тіберієм Сільваші та Леоном Тарасевичем, художником з Польщі, у ґалереї НАУКМА. Ці декорації дивним чином оживали в присутності актриси Наталки Половинки, створюючи отой незбагненний простір авторського символізму поета, ..."котрий на ниточці водив дивовижного паяца". (Дідро. "Парадокс про актора", 1775).

Використано світлини Анатолія Медзика.Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com