Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

18.12.2003 16:58

Права людини: кінематографічний погляд

Олексій Немирич, "Дзеркало тижня"

Напередодні 55-ї річниці Загальної Декларації прав людини український кіноглядач нарешті відчув турботу про свої права: з 17 листопада по 21 грудня у п’яти реґіонах України уперше відбуваються Дні кіно про права людини. Ця акція не просто сприяє просвітництву у сфері прав людини. Добірка найкращих фільмів на відповідну тематику може стати подією в кінематографічному житті України.

Дні кіно про права людини вже пройшли у Харкові, Донецьку, Одесі та Львові. На черзі — київський Будинок кіно, де з 16 до 21 грудня буде показана найширша програма фільмів. Художнє та документальне кіно представлені окремими програмами. Нарешті в Києві побачать стрічку «В цьому світі» відомого англійського режисера Майкла Вінтерботтома, що стала фаворитом цьогорічного Берлінале. Імовірно, що на відкриття завітає сам Вінтерботтом, якщо матиме змогу на кілька днів перервати роботу над своїм новим проектом. Ще один подарунок київським глядачам — «Нічия земля» Даніса Тановича (Оскар-2002 за найкращий іноземний фільм), досі мало ким в Україні бачений. До програми художніх фільмів також увійшли відзначені на міжнародних фестивалях стрічки «Ніде більше» та «Африканський рай». Акція «АРҐУМЕНТ-КІNO-КОЛО» в межах фестивалю покаже стрічку «Ґудбай, Лєніне!». Усі художні фільми, окрім цієї стрічки, демонструватимуться в Україні вперше. Документальна програма складатиметься з декількох підтем: фільми про проблеми біженців та міґрацій, про права дітей, про загальні проблеми прав людини. Переважну більшість документальних стрічок створено на пострадянському просторі, позаяк проблеми з порушенням прав людини в усіх республіках колишнього СРСР більш-менш однорідні. Хоча йтиметься також про палестино-ізраїльський конфлікт, проблеми ВІЛ-СНІДу, ситуацію з правами людини у Західній Європі. Щодо української частки програми, найцікавішою подією тут обіцяє стати нова стрічка Олександра Коваля «Гамлет з гепі-ендом». Крім того, будуть показані фільми «Патріарх», «Богу та людям» і «Володимир Горовиць», створені на кіностудії «Контакт», а також продукція інших вітчизняних студій.

Організатори фестивалю (Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, Міжнародний фонд «Відродження», Українська асоціація міжнародної амністії, Центр інформації та креативної діяльності «Верум» і Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв) знайшли рівновагу між освітнім та мистецьким полюсами акції. Це, безперечно, збільшить глядацьку зацікавленість, адже права київського глядача на вільний та всебічний розвиток повсякчас нехтуються американським екранним одноманіттям.

«Нас об’єднало прагнення надати можливість усім бажаючим переглянути фільми, яких не можна придбати на відеокасетах і які не йдуть у масовому прокаті, але допомагають формувати свідому громадянську позицію, а також зміцнювати толерантність у нашому суспільстві до людей, які виглядають, вимушені жити або просто думають по-інакшому, — каже Наталія Прокопчук, помічник із питань громадської інформації представництва Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні. — Ми розуміли: з одного боку, є художні і документальні фільми, доступні лише обмеженій аудиторії, що демонструються виключно під час тематичних заходів («круглих столів», семінарів), а з другого боку — є потенційна аудиторія, яка із задоволенням подивилася б ці фільми». Спочатку організатори зосереджувалися тільки на правах біженців та міґрацій, але згодом тематику було розширено до всіх аспектів прав людини.

Фестиваль повинен вплинути на суспільне життя в Україні. Відомі випадки, коли викривальні фільми про права людини допомагали біженцям, що перебувають в Україні, відстоювати свої права. Паралельно з демонструванням фільмів в усіх п’яти містах відбуваються обговорення та «круглі столи», присвячені проблематиці прав людини. Під час цих «круглих столів» люди можуть не тільки краще вивчити свої права, а й знайти допомогу в разі їх порушення.

Організатори Днів кіно про права людини мають намір розвивати цей проект і перетворити його на регулярний конкурсний кінофестиваль, який відбуватиметься щогрудня до Всесвітнього дня прав людини.

“Дзеркало тижня”, №48, 13 – 19 грудня 2003Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com