Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

26.01.2004 17:07

Вікритий лист Президентові України від небожа Олександра Довженка стосовно 110 річниці від дня народження видатного мистця

м. Київ, Банкова вул.,7 Президентові України Л.Д.КУЧМІ


Копії: Національній Спілці письменників України, Міністерству культури України, Держкомінформу України, редакції газети "Літературна Україна"Тарас Миколайович ДУДКО,

Довженків небіж, доктор медичних наук. 117513, Росія, Москва, Ленінський проспект, 123, корп.1. помешкання185. Тел.: домашній - (095)438-25-45,

службовий - (095) 241-92-66, 241-50-57Вельмишановний Леоніде Даниловичу!

Звертаюсь до Вас із державною справою. У вересні 2004 року видатному українському кінорежисерові, кінодраматургу, письменнику, художнику й громадсько-політичному і культурному діячеві, фундатору незалежності України Олександру Петровичу ДОВЖЕНКУ виповниться 110 років. Його постать у всі часи об'єднуватиме проукраїнські вихованих і цілеспрямованих людей в усьому світі. І мені хотілось би вірити, що ідеологія на рівні президентської команди й Верховної Ради завжди матиме напрямок відбудови України і зміцнення її незалежності.

Отже, 2004 рік слід оголосити в Україні Довженківським і нарешті виконати волю Олександра Петровича про перенесення його праху з Москви додому. Це, звісно, треба зробити на загальнонаціональному рівні. І перепоховати конче потрібно саме там, де заповідав Олександр Петрович, – на схилах Дніпра в Києві, з краєвидом на його рідну Чернігівщину і Десну.

На державному ж рівні треба звернутися до московських властей з пропозицією про відкриття в російській столиці, де він прожив (простраждав!) майже 23 роки, меморіальної квартири-музею по Кутузовському проспекту, де тепер є лише меморіальна дошка, на якій немає вказівки, що він був саме українським кіномитцем і письменником. Треба звернутися до тих таки московських властей з вимогою про відкриття садиби-музею Довженка в селищі Пєрєдєлкино, де ще стоїть ним спроектована й на його кошти збудована дача як символ тієї української хати, якій він проспівав лебедину пісню. Зробити довженківську квартиру і садибу, які належали йому, філіалами Українського культурного центру в Москві. Щоправда, ту дачу Юлія Солнцева продала чужим людям. Але ж О.Довженко є видатним трударем не лише української, а й світової культури. То чи не можна ці кошторисні питання вирішити в ім'я нашої духовної спадщини?

Ще конче потрібно на найвищому рівні звернутися до керівництва Управління ФСБ РФ, до Держархіву РФ та Архіву Президента РФ з вимогою розсекретити матеріали, що стосуються О.П.Довженка, аби вони стали для дослідників його життя й творчості доступними. На моє прохання надати можливість ознайомитися з тими архівами відповіли відмовою, прикриваючи своїх агентів і стукачів, котрі писали на Довженка доноси. Для них покійні стукачі дорожчі, ніж Довженкове ім'я і культура України.

У Довженків рік треба б нарешті видати академічне зібрання його творів і реанімувати понівечений "добрими" людьми й цензурою щоденник. І взагалі Довженкову спадщину слід би пропагувати на всіх рівнях – від дитячого садка до людей пенсійного віку. У Києві, Москві, Варшаві, Берліні й Парижі, де він жив і працював, слід провести Довженківські міжнародні конференції. Для цього треба створити й Міжнародний організаційний комітет по проведенню Довженкового ювілею, куди я б просив включити й таких відомих письменників і довженкознавців, як Д.Павличко, Л.Череватенко, І.Дзюба, М.Жулинський, Б.Олійник, І.Драч, С.Плачинда, В.Пасічник (Харьків), І.Шишов (Москва).

І ще одне. В Москві ми (українська громада) видаємо довженківський літературно-художній, науково-популярний і громадсько-політичний альманах "Провісник". Готуємо і ювілейне видання. Хотілося б, аби нам допомогли в його реалізації й поширенні.

Дякую.

Тарас Дудко

11.12.2003Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com