Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

03.03.2004 16:21

Aвтопортрет сучасної Америки("Вердикт за гроші" Ґері Фледерa)

Олексій Сахалтуєв

Вердикт за гроші/Runaway Jury (127’, США. 2003). Сценаристи: Метью Чепмен, Рік Клівленд, Браян Коппельман, Девід Лев’єн (за романом Джона Ґрішема). Режисер: Ґері Фледер. Оператор: Роберт Елсвіт. Композитор: Крістофер Янґ. Актори: Джон К’юсак, Джин Гекмен, Дастін Гофман, Рейчел Вейц, Брюс Макґілл, Брюс Девісон, Кліфф Кьортіс, Білл Нанн, Орландо Джонс, Джеремі Пайвен, Ділан Макдермотт.Український дистриб’ютор фільму: “Гемені”.

Повторіть слово “правосуддя” сто разів – воно втратить сенс, перетвориться на набір безглуздих, дратівливих звуків. “Вердикт за гроші” робить саме це з американською системою правосуддя: судова зала постає майданчиком для ігор, суддя та присяжні – слухняними інструментами чиїхось індивідуальних амбіцій. У цивільному суді ніхто не шукає справедливости: тут загартовані професіонали б’ються за великі гроші. Хтось із цього сміється – як брати Коени. Джон Ґрішем сприймає це як належне: він і сам юрист. Такий професійний цинізм був би цілком доречний у серйозній суспільно-політичній драмі, але ж Ґрішем пише бестселери. Гостроцікава ідея в нього отримує парадоксальний розвиток: трилер несподівано перетворюється на якесь збочене мораліте, з відверто лицемірною логікою та перекрученими категоріями добра і зла.

Безпардонне намагання причепити патосне послання до кричуще неправдоподібного сюжету просто не дозволяє ставитися до фільму серйозно. Але “Вердикт за гроші” вимагає до себе саме такого ставлення, бо ж предметом його спекуляцій є невигадані та болісні проблеми. Є також іще одне протиріччя: демонструючи практичну недосконалість і тенденційність судової системи, фільм водночас вимагає до неї поваги. Третя влада зазнає маніпуляцій, але, поза тим, залишається адекватним знаряддям вищої справедливости. Нісенітниця? Тільки не для держави, що останнім часом усе більше виправдовує звання “країни млявої шизофренії”.

“Вердикт за гроші” додає ще одного штриху до автопортрету сучасної Америки – держави, що її створили юристи і де живе половина адвокатів світу. Подивившись фільм, легко повірити, що якось долю всього людства буде вирішено саме в американському суді. От тільки, перш, ніж виносити вирок, варто придивитися до суддівського молоточка – а раптом на ньому написано: “Вироблено в Китаї”?Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com