Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

26.03.2004 12:31

Мадемуазель Ардан

Олександр Виноградов

Якось Фанні Ардан наразилася на осуд з боку феміністичного лобі, коли заявила в одному з інтерв'ю, що надасть перевагу вечері з нерозумним чоловіком компанії розумної жінки. Вона вважає за краще спілкуватись і підтримувати дружні стосунки з чоловіками, але все одно залишається самотньою. «Вона прийшла з країни, якої не існує», – казав про неї Франсуа Трюффо.

Її партнерами в кіні були Джеремі Айронс і Жерар Депардьє, Вітторіо Ґассман і Жан-Луї Трентіньян, Венсан Перес і Філіпп Нуаре. Вона не розгубиться в будь-якому акторському складі – ані сам на сам з партнером, ані в компанії вісьмох жінок: ні Вікторія Абріль, ні Пенелопа Крус, ні Людівін Саньє, ні Емманюель Беар, ні Клаудія Кардинале, ні Катрін Деньов не затьмарять її вроди й таланту. Режисери, з котрими вона працює, найкращі з кращих – Андре Дельво й Ален Рене, Мішель Девіль і Надін Трентіньян, Клод Лелюш і Коста-Ґаврас, Марґарет фон Тротта і Франсуа Озон, Етторе Скола та Сідні Поллак.

Фанні Марґеріт Юдіт Ардан народилася в Сомюрі, містечку на березі Луари. Донька полковника кавалерії, вона їздила за батьком по місцях його служби по всій Європі; жила в Швеції, де він був військовим аташе, поки їхня сім'я не осіла за 1960-х у князівстві Монако. Там Фанні часто відвідувала палац і неодноразово бачилася з принцесою Ґрейс – акторкою Ґрейс Келлі.

Хоча сім'я Ардан була зовсім не багатою, всієї позірної пристойности було дотримано: приватна школа, бали, кінські перегони – геть усі складники шляхетного виховання. На Фанні дуже сильно вплинув батько – «мрійник», як вона його характеризувала згодом. Він прищепив їй любов до музики і літератури, і водночас не заохочував її заняття театром. Після закінчення школи в 17 років вона почала вивчати політичні науки, а відтак виявила зацікавлення сюрреалізмом та анархізмом.

І так потрібно було розташуватися планетам, щоб у неї прокинувся потяг до драматичного мистецтва. Вона не закінчила університету й пішла на театральні курси. Не закінчила й курси, а 1974 року вже дебютувала на сцені в ролі Поліни в п'єсі Корнеля «Поліект».

Жодної стратегії в її тогочасному житті не зауважуємо, вона пливла за волею хвиль і майже до тридцяти років не мала ані чітко визначених планів на майбутнє, ані особливих досягнень. Грала в театрі п'єси Расіна, Жіроду, Поля Клоделя. 1978-го Фанні Ардан дебютує в кіні картиною Алена Жессуа «Собаки» (в радянському прокаті – «Собаки в місті») – психологійним трилером, головні ролі в якому належали чоловікам – Віктору Лану і Жерару Депардьє.

Кар'єра та особисте життя Фанні Ардан змінилися за один вечір, коли наприкінці 1979-го до французького телеетеру вийшли “Дами на березі”. Наслідки прем'єри були для Фанні миттєві й мали довготривалий характер. «В моєму житті є місце таємницям і загадкам, однією з них стало для мене затвердження на головну роль у цьому серіалі», – розповідає актриса.

В грудні 1979 року одним з глядачів, зосередженим на п'ятисерійному телефільмі Ніни Компанєєц – історичній сазі про сім'ю, доля якої ілюструє історію двадцятого сторіччя, був Франсуа Трюффо, живий класик світового кіна. Лаура Трюффо згадує: «Я бачила, як мого батька зачарувала перша поява на телеекрані Фанні Ардан, він справді був дуже здивований”. Уражений коханням з першого погляду, Трюффо написав до Фанні листа з проханням про термінову зустріч. Їхнє перше побачення відбулося, коли в розпалі була підготовка до зйомок «Останнього метра» з Жераром Депардьє й Катрін Деньов, вже колишньої музи режисера. «Наступний фільм буде твоїм», – пообіцяв Трюффо Фанні Ардан.

За словами Трюффо, в Ардан його захоплювали «її великий рот, глибокий голос і незвичайні інтонації, великі чорні очі й трикутне обличчя». Йому подобалася вітальність її манери акторської гри, стиль, її ентузіазм і почуття гумору, її схильність до потаємности, її відчуженість, замкненість. Вони стали часто зустрічатися, вечеряли разом, обмірковували майбутній фільм, сценарій якого був уже майже готовий.

31 січня 1981 року, на вечірці з приводу вручення десяти «Сезарів» фільму “Останнє метро”, Фанні Ардан приєдналася до Трюффо, що він сидів разом з Депардьє за одним столом. Побачивши акторів разом, він остаточно вирішив зробити їх коханцями в своєму новому фільмі.

Бажання було таким гострим, що Трюффо писав діалоги щодня, працюючи без вихідних. «Сусідка» (1981) належить до тих найщасливіших випадків, що і «Жюль і Джим», і «Сирена Міссісіпі», – режисер був закоханий у виконавицю головної жіночої ролі. Стосунки Ардан і Трюффо не обмежувалися знімальним майданчиком – тому підтвердження донька Жозефін, котра народилася 1983 року. Як не гірко, Фанні судилося стати надхненницею останнього періоду творчости режисера, що він помер від раку головного мозку 1984 року.

За 1980-1990-х років вона продовжувала театральну кар'єру, граючи в п’єсах Стріндберґа і Мольєра; знімаючись у визначних фільмах, Ардан зміцнила свою репутацію драматичної акторки. Її популярність надихнула французького співака Венсана Делерма на створення пісні Fanny Ardant et moi. Але непередбачений успіх прийшов до неї з несподіваного боку – виявилося, що її комедійний талант відповідає драматичному: за роль у комедії «Злегка “голубий» (1997) Ґабріеля Аґійона вона отримала «Сезар» як найкраща акторка року.

«Я меланхолійна персона, – зізнається Ардан. – Я ніколи не думаю про майбутнє. І вірю, що коли я продовжую думати про кохану людину, вона житиме. Коли перестану – вона помре». У неї вдома немає світлин коханих – вони в її пам'яті.

Після фільмування в картині Марґарет фон Тротти «Три сестри» (1989) Фанні Ардан рік потому довела кількість своїх доньок до трьох – Баладін молодша за Люмір, що народилася 1975-го, на п'ятнадцять років. Старша донька знайшла себе в мистецтві, середня вивчає кримінологію, молодша грає на фортепіяні. Фанні Ардан вільно володіє англійською, іспанською й італійською мовами. В одязі віддає перевагу Dolce & Gabbana, свій вільний час вечорами присвячує книжкам і грі на фортепіяні.

Також читайте:

Французька кіновесна в Україні


55 років Фанні АрданСтатті

Архів


Новости кино ukrfilm.com