Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

09.09.2004 14:16

Переваги Борна("Перевага Борна" режисера Пола Ґрінґрасса)

Олеся Лук’яненко

Перевага Борна/The Bourne Supremacy (120’, США – Німеччина, 2004), сценарист: Тоні Ґілрой, режисер: Пол Ґрінґрасс, актори: Метт Деймон, Франка Потенте, Джоан Аллен, Томас Арана, Браян Кокс, Том Ґеллоп, Джулія Стайлс, Карл Урбан. Український дистриб’ютор фільму: "ВіН".

"Розумниця Вілл Гантінґ", "Талановитий містер Ріплі" – ці стрічки вже закріпили за актором Меттом Деймоном певну перевагу: не красивий – але розумний, мовчазний – але наполегливий, і, до того ж, вундеркінд. Критикам він також до душі: на нього покладають великі надії, порівнюють із Бредом Піттом і, знову ж таки, пишуть про перевагу, хоча б перед його нерозлучним другом актором Беном Еффлеком. Не знаю, чи варто зазначити продюсерську шкалу цінностей (за участь у фільмові Метт Деймон просить не менше 15 мільйонів долярів), але перевага очевидна – з цього актора можливий "герой ХХІ століття". Харизма, здатність до перевтілення, широкий акторський потенціал – явно не козирі Деймона, але в цьому випадкові "карту б’ють" не вони. Йдеться не про Актора з великої літери – такого, як Джек Ніколсон чи Аль Пачіно, а про Героя – такого, як Джеймс Бонд в Америці, або ж Даніла Баґров на пострадянському просторі. Порівняння виникло не просто так (інакше й не буває – чит. Фройда). У новому фільмі, другому з запланованої екранізації трилогії Роберта Ладлема (перший – "Ідентифікація Борна" (2002) режисера Даґа Лімана), "Перевага Борна" герой Метта Деймона, колишній секретний аґент Джейсон Борн, перетинає океан, з Америки прилітає до Росії, звичайно ж, встановлювати справедливість.

Джеймс Бонд програє Джейсону Борнові, бо він усталений герой, такий, що не еволюціонує, можливості якого апріорі відомі. Тому бондіана, принаймні останні її частини – це комікс, а не шпигунське кіно. Ситуація з Борном дещо інша. Перемогу цей хлопець виборює, так би мовити, на останньому подиху, на межі людських можливостей, як фізичних, так і інтелектуальних. Але він відрізняється і від Даніли Баґрова (на порівняння наштовхують кадри засніженої Москви та "сестра" Оксана Акіншина), і, знову ж таки, відрізняється виграшно. Джейсон Борн, на відміну від російського Брата, поза націоналізмом, поза соціалізмом (до якого можна віднести ідею "справедливости в усьому світі"). Він просто, по-американськи, рятує свою шкуру.

Другу частину "Борна" знімав Пол Ґрінґрасс, прославлений Берлінале режисер, на рахунку якого "Золотий Ведмідь"-2002 за фільм "Кривава неділя". Зміна режисера – теж своєрідна перевага "Борна" – як результат глядач отримав нашпиговане шпигунськими колізіями видовище (це коли вдихнув на початку стрічки і видихнув лише в кінці). Але щодо розвитку характеру самого Борна, еволюції, про яку вже йшлося, і, нарешті, щодо звання "Герой”, то автори фільму, на мій погляд, припустилися суттєвої помилки. Перекроївши роман Роберта Ладлема, вони залишили назву, в якій першим є слово "перевага". Тобто Джейсон Борн повинен був би мати щось, що суттєво б відрізняло його від інших і виправдовувало всі отримані ним перемоги. Цим "дещо" виявилося несподіване сумління: як з’ясувалося у фіналі, герой крізь лави американських аґентів, ФСБ, МВС та російських бандюг проривався в холодну Росію, щоб попросити пробачення в однієї дівчини, тієї самої Оксани Акіншиної... Може, я сухар. Але закралося підозріле відчуття, що мене як глядача жорстоко обдурили. Протягом ста хвилин я думала, що дивлюся бойовик, на сто першій виявилося, що це – мелодрама. Але... За Ладлемом, Джейсон Борн повернеться до Америки і змусить тамтешніх аґентів виконати свій фінальний "Ультиматум". Тож не ставимо крапку. Далі буде...Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com