Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

10.11.2004 17:27

"Вімблдон" Річардa Лонкрейнa

Ганна Пащенко

Вімблдон/Wimbledon (Велика Британія – Франція, 2004), сценаристи: Едем Брукс, Дженніфер Флекетт, Марк Левін, режисер: Річард Лонкрейн, оператор: Даріус Гонджі, актори: Кірстен Данст, Пол Беттані, Кайл Гайд, Роберт Ліндсей. Український дистриб’ютор фільму: “Сінерґія”.

Згідно з колективним підсвідомим доброї старої Англії, справжній британський джентльмен має бути патріотом і шанувати спорт. Здається, Полу Беттані довелося покликати на допомогу весь свій патріотизм, щоби зіграти у новому фільмі Річарда Лонкрейна “Вімблдон”. Назва без подвійного дна – колишній постановник шекспірівського “Річарда ІІІ” дійсно зняв стрічку про теніс. Ліричну, втім спортивну комедію. Про ще молодого, але вже безперспективного тенісиста Пітера Кольта, котрий, незважаючи на мілітаристські конотації свого прізвища, метляється десь у хвості світового рейтинґу і готовий сумирно й безславно покинути великий спорт. Аж тут на заваді стає не менш велике кохання – в особі амбітної юної колеги Ліззі Бредбері, що її грає нещодавня подруга Людини-павука Кірстен Данст. Її світлий образ раптом дивовижно покращує його гру – настільки, що Пітер отримує реальні шанси виграти Вімблдонський турнір. Знавцям Фройда є нагода сформулювати сублімуючу роль гарної тенісної подачі, а войовничим феміністкам – спалахнути праведним гнівом на чоловіків, що кохання до них і в XXI столітті розплавляє жіночу волю і паралізує бойовий дух. Адже, на відміну від щасливого закоханого Пітера, щаслива закохана Ліззі починає грати все гірше й гірше. Це непокоїть не так її саму, як її суворого менеджера (і за сумісництвом батька) у виконанні Сема Ніла. Його гіперопіка стає лише однією з перепон на шляху Пітера до успіху в коханні та кар’єрі.

Отака немудряща фабула. Як зазначив сам Лонкрейн, це типове “кіно суботнього вечора”, що його добре дивитися з дітьми та батьками – без жодного травмуючого кадру й жодної свіжої думки, для доброго настрою та релаксації. Для здоров’я нації воно нібито й непогано – треба ж чимось врівноважувати Пітера Ґріневея. Загадковим є лише одне: яким вітром на зелені корти занесло тонкого й непростого Пола Беттані? Бо ж неозброєним оком видно, що на його місці мав бути вічний, хоча вже й потасканий душка Г’ю Ґрант. Це йому пасують білі штанці та мила блакитноока винуватість. Беттані ж запам’ятався своїм по-достоєвськи роздертим Томом з “Доґвілля” та вільнодумним корабельним доктором з “Володаря морів”. Щодо “Вімблдону”, то тут йому доводиться грати характер не складніший за тенісний м’ячик. Зовсім просто, щоправда, не вийшло. Якийсь він чужий на цьому святі спорту. Настільки, що навіть закрадається сумнів: а може, це не прокол кастінґу, а математично прорахований режисерський крок? Адже Річард Лонкрейн, відомий гурманським ставленням до акторського складу своїх стрічок, близько двох років терпляче чекав саме на Беттані. А далі – поклався на специфічний вплив підготовчого процесу, що передував зйомкам. Півроку Беттані, котрий відверто зневажає спорт, змусили кожного дня махати ракеткою та тренуватися у професійному спортзалі. На стіні там висів плакат зі слоґаном: “Думай менше. Почувайся краще”. Як порада інтелектуальному акторові Ларса фон Трира та Пітера Віра – більш ніж потішно. Є підозра, що цьому й завдячує перманентний органічно-спантеличений вигляд його героя.

На лондонській прем’єрі “Вімблдону” Беттані вдавано недбало кинув, що в цьому фільмі “немає нічого особливого”. Ну, може, хіба що крім нього...Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com