Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

04.03.2005 16:27

Соняшний Хірохіто("Сонце" Алєксандра Сокурова)

Олег Рой

"Сонце"/"Солнце" (2005, Росія – Італія – Франція – Швейцарія, 90’); сценарист: Юрій Арабов, режисер і оператор: Алєксандр Сокуров, актори: Іссей Оґата, Роберт Доусон, Каорі Момої, Шіро Сано.
Український дистриб’ютор фільму: "1+1 Дистриб’юшн".

Для творчости російського егоцентрика Алєксандра Сокурова остання його стрічка "Сонце" має вельми специфічне значення. На відміну від холодного раціонального нарцисизму всіх попередніх робіт (серед інших маємо на увазі й дві перші частини трилогії про владу – "Молох" і "Телець"), "Сонце" не лише світить, а ще й гріє, хоч би як банально те звучало. Гріє, передусім, неканонічною гуманізацією володаря, на особистому рахунку якого – чимало крови. Власне, хтось заперечить, що всю трилогію заради такої-от суспільно-політичної дефлорації і знімали, але надто вже конкретно із "Молоха" й "Тельця" проглядала значуща, поза сумнівом, фігура самого Сокурова з його свідомим формалізмом. "Сонце" – інше. І річ тут навіть не у спрощенні й певного роду наближенні до, скажімо так, "оскарівського" формату. Річ у відмові автора від трактувань, у лагідному спостеріганні без найменших проявів аґресивного мистецького диктату. Щось подібне продемонстрував Ґас Ван Сант "Слоном" і за те отримав "Золоту пальму" в Канні. Сокурова у Берліні проіґнорували. Бо політизований Берлінале вимагає чіткої позиції, а не елегійних етюдів, нехай і з глобального приводу.

Власне, беручись до зйомок, Сокуров і сам побоювався біографії японського імператора Гірогіто через болісне сприймання тієї історичної постаті в самій Японії. І через те надто довго відбувалися кастинґи, і, ймовірно, через те стрічка бачиться по-доброму обережною та крихкою. Гірогіто, на відміну від Лєніна з "Тельця" провокує не співчуття до тяжко хворої людини з бонусом кривавих звершень, а відверту симпатію. Імператор схожий не на руйнівника, навпаки – він володіє харизмою творця, заглибленого в царину загострених почуттів, котрий ніяк не хоче торкатися колючої дійсности. І, навіть, відповідаючи за злочинний, як було стверджено Нюрнберзьким процесом, пакт із Гітлером, Гірогіто поводиться як наївний епігон Чарлі Чапліна, отримуючи задоволення від приємних дрібниць на кшталт кубинської сиґари чи американського шоколаду. Ту його схожість до популярного коміка підтвердили й прямолінійні американські військові кореспонденти, котрі, самі того не бажаючи, криваве чудовисько презентували своїм читачам як героя сімейної комедії. Класичним голлівудським гепі-ендом і завершується ця затишна й тиха історія монарха, який понад усе любив дружину та Голлівуд.Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com