Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

25.03.2005 18:44

Перший ковбой – перший патріарх("Крихітка на мільйон долярів" Клінта Іствуда)

Олексій Сахалтуєв

"Крихітка на мільйон долярів" ("Крихітка на мільйон")/Million Dollar Baby (2004, США, 132’); сценарист: Пол Гаґґіс, режисер і композитор: Клінт Іствуд; оператор: Томас Стерн, актори: Клінт Іствуд, Гіларі Свонк, Морґан Фрімен, Джей Барушель, Люсія Рійкер, Майк Колтер, Ентоні Макі, Браян О’Бірн, Марґо Мартіндейл, Морґан Іствуд. Український дистриб’ютор фільму: "Інт Вест Дистрибушн".

Спостерігаючи за феноменальною кар’єрою Іствуда, я часто пригадую знаменитий комплімент Шури Балаґанова із “Золотого теляти” Ільфа й Петрова: “Дивіться, будь ласка, дідок – і все розкрив!” Цього разу, Іствуд “розкрив” не тільки смаки й уподобання американських критиків та кіномитців, намертво підхопивши на гачок Кіноакадемію. В максимально стислі виробничі терміни він зафільмував одну з найкращих на сьогодні американських стрічок нового тисячоліття, справжню оптимістичну трагедію, виняткову за емоційним імпульсом та гуманістичним посланням. А заодно й довів, що новітні кіношедеври все ще можна творити старими й перевіреними інструментами – сильною драматургією та добрим акторством.

2000 року 70-річний Ф. Kс. Тул, колишній “катмен” і боксерський тренер, опублікував збірку прози “Опіки від канатів: історії з кута ринґу”/Rope Burns: Stories from the Corner, що і вказана в титрах як джерело для сценарію. Основні фабульні лінії взято з двох оповідань: “Крихітка на мільйон” (Million $$$ Baby) та “Заморожена вода” (Frozen Water). Книжка Тула вразила літературний світ насамперед автентичністю в зображенні боксерського середовища. Але Іствуда, з його очевидним тяжінням до парадоксалізму, захопила саме можливість вийти за рамці спортивної історії. Починаючись як зворушлива казка про Американську мрію, такий собі жіночий еквівалент “Рокі”, в кульмінаційний момент історія виривається зі звичного русла, перетворюючись на пронизливу й надривну драму – про все ту ж Мрію, але вже з іншими акцентами. Іствуд знов – як і багато разів до цього – ризикнув і влучив “у яблучко”: ставка на емоційну складову виявилася виграшною. Колись до подібного трюку (щоправда, значно менш успішно) вдався Мартін Рітт: у “Великій білій надії” він підмінив боксерський байопік сльозливою расовою мелодрамою. Проте стосовно “Крихітки...” поняття “сльозливість” утрачає образливий відтінок, сприймаючись у своєму первинному значенні – як визначення щирої глядацької реакції, а не вульґарного художнього методу.

Ще один момент, показовий для Іствуда і принциповий для розуміння його успіху: в його фільмах ревізіоністський підхід на диво природно поєднуються з любов’ю та цікавістю до матеріалу. Розвінчуючи боксерські міти, “Крихітка на мільйон”, водночас, приречена стати класикою спортивного кіна. Шанувальників боксу неодмінно потішить сцена двобою між Гіларі Свонк і Люсією Рійкер, непереможною чемпіонкою та однією з ключових постатей сучасного жіночого боксу. Цікава деталь: для підготовки Свонк був запрошений серйозний тренер, вельми авторитетний панамець Гектор Рока. В його резюме, окрім зірок на кшталт Артуро Ґатті, Бадді Макґірта й Гектора “Мачо” Камачо, – ще й відомий у минулому середньоваговик Ірен Барклі; саме він колись відправив у нищівний нокаут знаменитого чемпіона Томаса Гірнса, що його постійно викликає на бій один із героїв фільму.

15 років тому в одному зі своїх найбільш несподіваних і непоцінованих фільмів “Білий мисливець, чорне серце” Іствуд зіграв великого Джона Г’юстона. Роль виявилася пророчою: після “Крихітки на мільйон” уже цілком очевидно, що історичне місце Іствуда – десь поряд зі славетним “Королем-бунтівником”. Іствуд, схоже, цілком закономірно й заслужено змінив звання “першого ковбоя” на титул “першого патріарха”, а Голлівуд отримав іще одного загальновизнаного живого класика.Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com