Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

04.04.2005 17:32

"Генезис" французького кіна

Олексій Першко

Однією з визначальних ознак французького (і взагалі європейського) кінематографа є те, що в ньому, на відміну від Голлівуду, автори успішних проектів (за винятками, котрі, як відомо, підтверджують правило, – на кшталт Люка Бессона-продюсера) не кидаються розробляти знайдену золоту жилу до її повного спустошення.

Так сталось і з Клодом Нурідсані та Марі Перенну, які вичекали вісім років (із яких кілька, щоправда, пішли на зйомки), перш ніж винести на суд публіки свій новий опус – „Генезис”. Формально стрічка містить усі ознаки попереднього кінотвору режисерів-науковців, але цього разу ті самі технічні засоби та прийоми використано з іншою метою. Нині мистці замахнулися на тему, ширшу, ніж у попередній картині. Йдеться про створення світу, початок життя на нашій планеті. Можна не погоджуватися з філософською позицією авторів щодо трактування предмета їхнього твору (їм закидали певного роду анімізм), однак слід визнати: вона має право на існування. А те, як її викладено, і взагалі викликає тільки захоплення. Цього разу режисери обрали форму казки, яку розповідає неймовірно харизматичний Сотіґі Куяте – широко знаний за межами нашої батьківщини актор та режисер, котрий уже двадцять років співпрацює з таким „священним чудовиськом” сучасного театру, як Пітер Брук, і котрий знімався у фільмах Бернардо Бертолуччі, Амоса Ґітая, Жана-Жака Бенекса, Брюно Нюїттена та Джонатана Демме. Вибір на цю роль саме Куяте – однозначно вдалий, хоча б тому, що він, власне, й не зображає ґріота, а справді ним є, адже відомо, що актор походить із роду малійських ґріотів – західноафриканського аналогу шаманів, які виконували функції суспільної пам’яти, порадників і артистичної свідомости малійських племен. Саме тому фільм сповнений мітів та леґенд. Із ґріотової розповіді перед нами постає Африка – казкова земля, колиска людства, а сам шаман поволі перетворюється на мудреця, який викладає власне розуміння всесвіту й людини, – посвяченого, який зберіг у собі дитячу душу.

Численні епізоди фільму, підсилені чарівливою музикою Брюно Куле бачаться бездоганними, сповненими гумору та невимовного шарму, які чергуються з виявами жорстокости: ось ми спостерігаємо танок кохання двох морських коників, аж раптом змія ковтає пташине яйце. Частину цього фільму (як, до речі, й усіх попередніх кінотворів тандему) знято у Франції, в Авейроні, де режисери-науковці облаштували „театр комах” системами зйомки Motion Control. Інші сцени група фільмувала в атмосфері глибокої конспірації (все тримали в таємниці навіть від найближчих родичів) в Ісландії, Полінезії, на Мадаґаскарі та Ґалапаґосах.

За свідченнями самих авторів, розповідаючи про створення світу, вони хотіли показати певну єдність світів тварин і людей. „Ми завжди прагнули довести існування якщо не братерства, то бодай близькости між тваринами та людьми, – кажуть режисери. – Тварини слугують нам медіатором, але присутність людини в цій розповіді була необхідна”. І цю присутність уособлює вже згадуваний ґріот – дитина-мудрець.

І цього разу не обійшлося без застосування унікальної техніки. Так, наприклад, епізоди, що зображають зародки або процес вилуплення пташеняти – яким його бачить саме пернате маля – знято за допомогою технології чотиривимірної лунографії та спеціального освітлення. І добре, що автори не піддалися спокусі полегшити собі завдання, використавши сучасні комп’ютерні технології, – навіть фільмуючи народження Землі. Можна беззастережно підписатися під такими словами режисерів: „Нам бачилося дуже важливим не підміняти синтезованими зображеннями природні явища: пісок, вихор, дим, мильні бульбашки, адже непередбачуваність матерії – дивовижніша, і саме вона таїть у собі поезію”.

Отож, якщо ми ще не залякали вас своїми псевдонауковими розумуваннями, будь ласка, йдіть у кіно – на вас чекають незабутні враження.Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com