Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


histoires-de-sexe.club/voyeur-exhib-nudisme

Статті

29.07.2005 19:17

"Автопортрет мені невідомого"(режисерська експлікація до фільму "Подорожні")

Ігор Стрембіцький, KINO-КОЛО, № 26, 2005

Він не герой. Він лише грає його, і грає так добре, що здається вам самим героєм: ілюзія існує тільки для вас, він-то добре знає, що залишається самим собою.

Дені Дідро

У фільмі виведено три іпостасі єдиного головного героя:

1. Ігор – "Режисер", що шукає героя для свого фільму.

2. Ігор – "Герой", на якого випадково натрапляє "Режисер".

3. Ігор – "Видатна постать", про яку знято офіціозний фільм-портрет.

Насправді всі три персонажі представляють одну людину, яка намагається знайти себе: в кіні (пошук "Режисером" героя для фільму); у фотографії (гобі "Героя"), третя постать утілює ідеальний образ людини, яка, на думку оточення, знайшла себе й досягла життєвого успіху; "Видатна постать" – те, що залишається по смерті героя, те, яким він постає в очах інших.

Принциповим моментом є гобі "Героя" – фотографія. Він робить знімки виключно в одному жанрі – автопортрет. Причому автопортрети ці такі, що обличчя, а то й постаті фотографа не видно. Тобто, з одного боку, "Герой" зосереджений на собі, егоїст, якого не цікавлять інші люди, із другого – він намагається передати свою суть через якісь сторонні речі, отже, звертається таки до навколишнього світу. Його гобі – не нарцистична самозакоханість, а болісний пошук свого "Я". І найголовніше: його гобі – вищий прояв його самотности.

"Режисер", який довго шукає персонажа для фільму, врешті-решт знаходить його тільки в самому собі. По суті, він і є "Героєм" ("Режисер-Герой"). І він теж робить автопортрет (з усіма висновками, які звідси випливають: пошук свого "Я", самотність). Він дивиться на себе ніби збоку, однак у його фільмі ми також не побачимо обличчя "Героя" (а значить, і "Режисера") – знову тільки далекі плани, зі спини. Фільм, який знімає "Режисер", є ніби кінематографічним утіленням фотографічних автопортретів "Героя".

У принципі, двох персонажів розрізняє лише те, що "Режисер" свідомо намагається знайти інтерес у зовнішньому світі (робота над фільмом), а "Герой" – уже ні. Зрештою, результат, якого вони обидва досягають, – один і той самий. Вони роблять фото (кіно) про себе. Цей хід можна трактувати подвійно: по-перше, кожну людину найбільше цікавить і хвилює вона сама, а по-друге, все, хоч би що робив будь-який художник, – розповідає про нього самого. Така природа мистецтва. Не обов’язково зображувати себе (фізично), щоб зобразити себе (тобто свою суть).

Третя лінія – "Видатна постать" – за стилістикою задумана як зразковий офіціозний фільм-портрет, із прочитаним поставленим дикторським голосом, закадровим текстом і типовими епізодами біографічного фільму. Таку стилістику обрано тому, що саме таким був би фільм (за нашої офіціозної традиції), який міг бути знятий про "Героя-Режисера" як про видатну особистість.

Герой гине. По ньому лишаються хіба що кадри недознятого фільму й автопортрети. Глядач має звести остаточно для себе ці постаті в один персонаж саме у фіналі, завдяки лінії "Видатної особистости", де посмертно буде представлено творчий доробок "майстра".

Разом із героєм зникає і його світ. Трохи дивний, на перший погляд, зневірений і нігілістичний, а насправді просто дуже самотній. І та слава й успіх, яких досягає "Герой-Режисер" посмертно у фільмі про "Видатну особистість", насправді вже не здатні полегшити його минулого життя. Вони (така слава й такий успіх), можливо, є тим, чого "Герой-Режисер" найменше бажав досягти в житті – точніше навіть сказати, чого найбільше боявся досягти. І правдиво розповідають про нього лише його автопортрети.

Це фільм про мене, про того, який жив до мене, про минуле, про того, який житиме після мене і який усе-таки “Я”.Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com