Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

14.10.2005 14:25

Подорож з Олівером "У пошуках Фіделя"

Олексій Сахалтуєв

"У пошуках Фіделя"/Looking for Fidel (2004, США, 57’); сценарист і режисер: Олівер Стоун; оператори: Карлос Марковіч, Родріґо Прієто; в ролях: Фідель Кастро, Джіммі Картер, Ернесто Че Ґевара, Олівер Стоун.

Документальний проект Стоуна так і не отримав очікуваного міжнародного резонансу. Мабуть, через те, що порівняно з крикливою документалістикою Майкла Мура або Морґана Сперлока він уже смакує дещо прісно. От якби поговорити з Усамою чи Саддамом... Інтерв’ю ж із Фіделем сьогодні “продати” важче. Тим більше, що фільм практично позбавлений дешевою сенсаційности: замість скандального ток-шоу ми бачимо ввічливу бесіду двох інтеліґентів. Стоуна-режисера тут узагалі майже не видно: він старанно уникає ефектних тележурналістських рішень, аби не перетворити своєї “подорожі в пошуках Фіделя” на черговий документальний спешіел.

Спочатку бесіда дещо нагадує допит святої інквізиції: на кожне ритуальне запитання – не менш ритуальна відповідь. Стоун б’є по перевірених больових точках: права людини, закриті судові процеси, відсутність демократії на Острові Свободи. Фідель іде у звичний захист: демократія в нас справжня, так звані дисиденти – ледарі та запроданці, а все зло – від Америки та її президента. “Круглий стіл” із політв’язнями-перебіжчиками та виходи “в народ” узагалі нагадують фарс у найкращих радянських традиціях. Утім, згодом стрічці вдається впіймати свій внутрішній ритм, і насамкінець Стоун знаходить-таки під маскою команданте свого Фіделя. Варто було пройти крізь передбачувані ідеологічні дебати, щоб в останні кілька секунд раптом уздріти перед собою не політичний анахронізм, а людину – втомлену, самотню, та все ще вельми живу й неймовірно харизматичну.

Певно, річ не тільки у Фіделі, а й в історичному моменті. Адже шаблонні попередження про експансію американського імперіалізму, що набили всім оскомину ще за часів СРСР, сьогодні аж ніяк не бачаться просто дешевою демагогією. Тому й революційна риторика Фіделя звучить несподівано актуально, а сам він видається мудрим і по-справжньому народним лідером на тлі світового політичного бомонду та американського президента, якого навіть на батьківщині дедалі частіше ласкаво називають “техаським ідіотом”.

Документальні фільми старіють швидше за ігрові, але “У пошуках Фіделя” – все ще “гаряча новина”. Піти ж на фільм до кінотеатру – взагалі досить ексклюзивна пропозиція: знятий для телеканалу HBO, у Штатах він зовсім не виходив до офіційного кінопрокату, а на DVD існує лише у вигляді додатку до колекційної збірки стрічок Стоуна.Статті

Архів


Новости кино ukrfilm.com