Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Статті

07.06.2006 17:14

КIНОТАВР: 2 дні – 19 фільмів

Кінокольці, Сочі (перед дощем)

Позаду вже два дні конкурсного „Кінотавра”. За традицією, на початку фестивалю в програмі превалює короткий метр. Тут вердикт виноситиме окреме журі, що до його складу входить і представник України – генеральний директор МКФ „Молодість” Андрій Халпахчі. Це, власне, цілком логічно, оскільки майже всі фільми-учасники короткометражного конкурсу є або студентськими роботами, або дебютами. Один з небагатьох винятків – анімаційні „Злидні” українця Степана Коваля. Пластилінова екранізація гуцульської народної казки є частиною російського проекту студії „Пілот” „Гора самоцвітів” і на „Кінотаврі” демонструвалася, природно, у російській версії. Ще один помітний фільм конкурсу – „Поки він літав...”, дипломна робота уродженця Житомира Олександра Кесселя. Це ностальгічна притча про дівчинку з російської глибинки, що мріє отримати на день народження шкільний портфель і робить несподіваний внесок до історії світової космонавтики. Фільм страждає типовими недоліками претензійного дебюту, але свіжість і нестандартність задуму помітно виділяє її серед інших конкурсантів.

Поки що показано лишень половину короткометражного конкурсу, тож висновки й прогнози робити зарано. Можна відзначити хіба що два моменти: відсутність явного фаворита й помітну фемінізацію молодого російського кіна. Адже відсоток фільмів, знятих режисерами-жінками, є на цьогорічному фестивалі надзвичайно високим.

Що ж до повнометражного конкурсу, то на сьогодні було показано тільки три фільми: "Людина безповоротна"/"Человек безвозвратный", "Мандрівник"/"Странник" і "Нанкінський пейзаж"/"Нанкинский пейзаж". Зрозуміло, що найбільший ентузіазм фестивальної публіки викликав саме „Пейзаж”, остання на сьогодні стрічка визнаного метра Валєрія Рубінчика. У вступному слові режисер назвав свій фільм „ланцюжком сновидінь” і дуже просив глядачів не сприймати його буквально. Взагалі-то, амбівалентність „Нанкінського пейзажу” була очевидною навіть без режисерської експлікації. Просто неможливо сприймати буквально іронійну історію бідного мрійника-сходознавця, який заради коханої жінки вступає у фатальну для себе сутичку з вуркою-психопатом. Шкода тільки, що нарочита багатозначність фільму зумовлена, здається, не стільки надлишком нових ідей, скільки їхньою відсутністю. Утім, арт-гауз є арт-гауз – його „аршином общім нє ізмєріть”.

Нанкінський пейзаж/Нанкинский пейзаж

Ще один відверто арт-гаузний проект – "Мандрівник", ігровий дебют документаліста Серґєя Карандашова. Дивна історія сучасного юродивого, що намагається самотужки розслідувати вбивство старця-схимника, спочатку нагадує якусь аматорську маячню, але під кінець перетворюється на художньо спроможне видовище із ґалереєю колоритних сибірських персонажів. Окрім очевидного впливу кінематографа Алєксєя Ґєрмана, фільм репрезентує ще одну тенденцію нового російського кіна: активну апеляцію до православної ідеології та символіки. Сцени в церкві зустрічаються чи не в кожному другому „кінотаврівському” фільмі – причому в більшості випадків їхня доречність лежить поза сферою драматургічної необхідности.

"Людина безповоротна", повнометражний дебют студентки ВДІКу Єкатєріни Гроховської, є поки що, мабуть, найцікавішим фільмом фестивалю. Складне переплетіння сюжетних ліній тут дуже нагадує сльозливу теленовелу, а нерівність режисури та сценарію викликали праведний гнів деяких відомих кінокорифеїв. Утім, крізь очевидні формальні недоліки фільму проглядає рідкісна режисерська якість: дуже адекватне та природне відчуття ультрамелодраматичного матеріалу. Навряд чи фільм опиниться у першому ешелоні лавреатів, проте творчий застій пані Гроховський навряд чи загрожує.

Попереду ще 6 днів фестивалю, 12 фільмів повнометражного конкурсу і нові повідомлення від сочінських кінокольців.Статті

Архів