Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Статті

23.06.2006 15:32

Мужики гніваються

Сергій Тримбач, "Україна молода"

Сьогодні відкривається XXVIII Міжнародний Московський кінофестиваль.

I це само по собі майже чудесно – ніщо так не прикрашає будь-яке зібрання, як побиття посуду і пара-трійка синців на фізіономіях справжніх мужчин. Сон у руку – президент фестивалю, усім відомий Нікіта Михалков якраз знімає свою версію знаменитого фільму "Дванадцять розгніваних мужчин". Саме зйомки і завадили йому прийти на прес-конференцію 14 червня, де нарешті оголосили про програму XXVIII ММКФ і склад "суддівської бригади". З журі і трапилася неприємність – відомий австрійський режисер Міхаель Ханеке ("Піаністка", "Час вовків" і т. д.) повідомив про те, що він не зможе працювати на фестивалі. Хоча давав "чесне піонерське" очолити тих, хто має найбільше "журитися"... І це – за десять днів до початку кінофоруму! А маємо ж фестиваль класу "А", за статусом рiвний Каннам чи Венеції. Чи можна уявити, щоби той самий Ханеке дозволив собі подібне у Каннах, скажімо? Отож-бо й воно. З росіянами можна, виходить так.

У своєму листі Ханеке вибачався: так уже склалося, зйомки нового фільму в Америці почнуться 11 вересня і він мусить негайно виїхати до Нью-Йорка. "Ви, звичайно, розумієте, що зйомки нової картини для мене є важливішими".

Не дивно, що керівництво фестивалю дуже розсердилося. І оприлюднило листа до Ханеке. В якому нагадало клятвовідступнику, що 29 березня він офіційно підтвердив свою згоду очолити журі. А ще майже класик висловив побажання, аби в Москві зорганізували ретроспективу його фільмів. Зробили, підготували фільми, переклали їх російською, забронювали зал одного з кращих московських кінотеатрів. До того ж видруковано каталоги, програмки і т.д. "Своїм вчинком, – написали москвичі. – Ви образили не тільки Московський кінофестиваль, а й нашу країну, і творців фільмів із різних країн, які представляють у Москві свої роботи. Це безпрецедентний вчинок за 48 років існування МКФ. Керівництво Московського кінофестивалю глибоко розчароване ситуацією, що склалася, і не бачить ніяких виправдань Вашому безчесному вчинкові".

Кажуть, слідом за Ханеке почали відмовлятися й інші члени журі. Які саме – невідомо. Поки що в його складі значаться російський режисер Олексій Учитель (рік тому переміг у Москві), польсько-французький режисер Анджей Жулавський, актори Ремі Жирар із Канади та Джулі Крісті з Великої Британії, французький кінознавець П’єр-Анрі Деле.

Є й приємніші новини. Головна з них – більшість фестивальних показів відбудеться в оновленому багатозальному кінотеатрі "Октябрь" на Новому Арбаті. Опісля задушливих приміщень Будинку кіно тут напевно буде комфортніше. До того ж журналістам і критикам не треба бігати, як навіженим по Москві, аби потрапити на всі бажані сеанси. Нині все сконцентровано в одному місці. Так що й без Ханеке буде непогано.

На відкриття фестивалю, яке відбудеться 23 червня у кіноконцертному залі "Пушкінський", у п’ятницю, приїде жива легенда китайського і світового кіно режисер Чен Кайге (він отримає почесний приз "За внесок у світовий кінематограф") зі своєю новою стрічкою "Клятва". Тут можна буде побачити, як великі царі сивої давнини б’ються за серце прекрасної принцеси, за панування над багатими землями і мільйонами життів. Щось на зразок поєдинку "Нашого Китаю" із "Регіонами Китаю". Там ще буде раб, котрий укокошить свого царя, аби захистити ту саму принцесу. Ханеке відпочиває при такому кіно...

А на закритті (фестиваль закінчиться 2 липня) покажуть одного з фаворитів останнього Каннського фестивалю – "Повернення" Педро Альмодовара. Про те, що смерті немає і мертві продовжують жити поміж нас.

У самому конкурсі цього разу тільки одна російська картина (минулого року їх було три). Йдеться про стрічку Олексія Мурадова "Черв"/"Червь". Судячи з анотації – щось про гризоти доволі успішної людини, у якої раптово виникають проблеми. Порятувати її змiни десь на висотах службової ієрархії... "Екстремальна, радикальна стрічка", – так охарактеризував її відомий критик Андрій Плахов.

З-поміж інших – "Клімт" Рауля Руїса із Джоном Малковичем у головній ролі, "Хто ніколи не жив" відомого польського майстра Анджея Северина, "Родичі" угорського класика Іштвана Сабо, "Скільки ти коштуєш?" не менш відомого француза Бертрана Бліє, з Жераром Депардьє (на нього вже чекає спеціальний приз "За підкорення вершин акторської майстерності і вірність принципам школи К. С. Станіславського") та Монікою Белуччі в головних ролях, "Самурай, якого я любила" японця Міцуо Куроцуті...

Буде й американський – "Запитай у пилу" Роберта Тоуна з Коліном Фареллом, Сельмою Хайєк та Дональдом Сазерлендом у головних ролях. Про красуню-мексиканку Каміллу, яка мріє вийти заміж за багатого Буратіну. Одначе на заваді постане кохання справжнє, не зав’язане на обрахунки статків. Така історія надихає: є, є ще справжні люди на цій планеті, котрі не побіжать до багатих гамериканців, задравши штани і покинувши печене й варене. Ну, знову той Ханеке приплутався, не проти ночі згадуваний.

Претендував на участь у конкурсі і український фільм "Оранж лав" дебютанта Алана Бадоєва, одначе відбіркове сито не пройшов. Хоча мені достеменно відомо, що відбірники хотіли мати одну з наших стрічок. Поки не склалося, шкода.

Загалом в офіційній програмі Мосфесту 120 картин. У великому конкурсі – 17 фільмів. Крім того, є ще один конкурс "Перспективи". Тут 11 стрічок, із них дві російські – "Franz+Polina" Михайла Сегала та "Маяк" Марії Саакян.

Новою є велика програма документального кіно "Вільна думка". Тут покажуть десять документальних шедеврів, фільмів, що здобули найвищі нагороди на кшталт "Оскара" чи "Еммі". Уже традиційною є інша програма – "Національні хіти", куди включено фільми, що користувалися найбільшим попитом у своїх країнах. Всерйоз розглядалася можливість включення української стрічки "Штольня" Любомира Кобильчука, одначе не сталося: "хітовості" нашому фільмі вочевидь бракує. Зате ми знайшли "Штольню" в програмi "Навколо свiту".

Традиційною є й інша програма – "Вісім з половиною". Артхаузне кіно, круте і вже визнане на інших фестивалях. "Безумство" чеха Яна Шванкмайєра, "Контейнер" шведа Лукаса Мудісона, "Смерть пана Лазареску" румунки Крісті Пуї, "Мило" данійки Пернілли Фішер Крістенсен, бразилійсько-російські "Сни про рибу" Кирила Міхановського... Доволі інтригуючий набір імен, та й країн – здебільшого тих, що не завжди втрапляють нині в фестивальний фокус.

Отже, п’ятниця, вечір, від бронзового Алєксандра Сєргєєвіча Пушкіна потягнеться народ червоною доріжкою до живого й усміхненого Нікіти Сєргєєвіча, котрий Михалков. За гарною традицією небеса будуть благословляти кінолюдей животворною вологою. Бог у поміч, поїхали!


Статті

Архів