Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Статті

16.07.2007 13:15

Кінематограф на сторожі. МКФ "Трайбека"

Юрій Шевчук, KINO-KOЛО (34)

Із часу свого заснування у 2002 році кінофестифаль «Трайбека» перетворився на найбільший МКФ на території СШA. Він позиціонує себе як кінофорум із активною заанґажованістю у справи світу, і намагається власними справами спростувати обов'язкові на адресу американської кіноіндустрії звинувачення у культурному імпералізмі. Цього року в конкурсній програмі фесту брала участь і українська стрічка – «Два в одному» Кіри Муратової. Пропонуємо фестивальні враження нашого нью-йоркського кореспондента Юрія Шевчука, що його погляд з-за океану на деякі звичні в Україні речі може видатися несподіваним і спірним; тим і цікавий…

Перше, що кидається в очі, це кількість і якість неамериканського кіна на фестивалі, його фаворитизація з боку журі, a також досить прохолодне ставлення до власного продукту. Другою особливістю «Трайбеки» є її зацікавленість молодими. Вона виявляється у цілій низці форм, від тотальної фізичної «окупації» фестивалю кіномолоддю з усього світу до спеціальних конкурсних і позаконкурсних категорій, покликаних сприяти їй же. Про це свідчить масивна репрезентація проблем і країн, які довгий час перебували, а в багатьох частинах світу й надалі перебувають на одвіркаx суспільної дискусії, або взагалі є табу: культурна і політична деколонізація суспільства та індивіда, релігійний екстремізм, іміґрація, охорона довкілля, проблеми статевoї орієнтації та інші.

Конкурсна програма ділитися на шість категорій, кожна з них має своє журі.

Перша категорія – Світовий ігровий фільм. Тут прописано нагороди за найкращих картину, сценарій, актора й акторки, а також найкращому новому режисерові (лише постановнику з першим чи другим фільмом). Кожну із цих підкатегорій спонсорує якась зацікавлена корпорація чи установа, як, наприклад, авіалінії «Дельта» чи відділ сприяння кінематографові губернатора штату Нью-Йорк.

Друга категорія – це Світовий документальний фільм. В її межах визнаються дві нагороди за найкращий фільм та найкращому новому режисерові-документалісту.

Третя категорія – Повнометражний ігровий фільм, зроблений у Нью-Йорку.

Четверта – Повноментражний документальний фільм під гаслом «Нью-Йорк любить кіно».

У п'ятій категорії конкурсу – Короткометражний фільм – призи визнаються за: найкращі ігровий та документальний фільм, а також особливо обдарованому студентові.

Нарешті шоста категорія – Приз Кадилака, що його визначає фестивальна публіка. На неї можуть претендувати всі ігрові фільми-учасники за винятком реставрованих і тих, що показуються на ґала-прем'єрах при відкритті та фіналі.

Не менш популярною є і позаконкурсова програма «Трайбеки». У ній вісім категорій: 1) «Фокус» – це фільми з відомими акторами, режисерами чи на актуальну тему, що ґарантує їм резонанс у глядача; 2) «Зустрічі» – пропонує широкий діапазон фільмів як вже знаних, так і нових талантів; 3) «Відкриття» – спеціально для того, щоб представити режисерів-деб'ютантів з їхнім першим чи другим фільмом; 4) «Вартий уваги» – тут показують нові фільми, які вже здобули собі визнання на інших кінофестах світу; 5) «Відреставровано та віднайдено» – демонструє надбання світової кінематографічної спадщини, якi нещодавно були відреставровані чи знайдені й відреставровані так, що сучасному глядачеві ці фільми здаватимуться чимось цілком новим і небаченим у їхній новій формі (картини походять із архівів усього світу, й у США вони або давно випали з поля зору, або взагалі раніше не показувалися); 6) «Північ» – це специфічно нью-йоркська категорія (мабуть, запозичена від ідеї «Відкритої ночі» Михайла Іллєнка) для кіноманів із трохи ексцентричним смаком – від комедій до фільмів-жахів, що показуються після півночі у «місті, яке ніколи не спить» (бо так люблять його називати американці); а 7) і 8) –«Короткометражні фільми» й «Кінофестиваль для родини».

В одному аспекті програми американські фільми традиційно на передньому плані  –  це ґалапрем'єри, а також спеціальні події. Неначе відзеркалюючи дух пошуку й експерименту, двi картини з ґала-прем'єр по-новому визначають саме поняття кіна, синтезуючи у собі, крім чистого кінематографа, інші осібні елементи – як звук, класичну музику, виконавське мистецтво, прочитані по-новому архівні матеріали. Зокрема, це проект режисера Паоло Керкі Усаї під назвою «Пассіо» (Нідерланди – Італія – США). Він реалізований як «oраторія кіна і звуку, хвилююча рефлексія над самим актом бачення». Кадри з німих фільмів різних років, країн та авторів поєднано в одну надзвичайної сили оповідь про неуникну кризу сучасної культури споглядання та її можливі наслідки для політики й суспільства. «Пасіо» демонструвався під супровід творів класичної музики в «живому виконання» у двох спорудах Нью-Йорка, збудованих із думкою про вічність – Соборі Св. Івана Божественного (чи не найбільшa неоґотичнa спорудa світу) та церкві Св. Трійці.

Другий фільм, проект «Ді-Джей Спукі: Відродження нації», видається мені особливо суголосним сучасному українському постколоніальному стaнові. Диск-жокей Спукі, справжнє ім'я Пол Д. Мiллер, піддає власній деконструкції, ревізії та перетлумаченню знамените «Народження нації» Девіда Ворка Ґріффіта, один із найсуперечливіших в американській кіноспадщині фільмів. Цей проект – приклад того, як сучасна Америка  шукає спокути за гріхи минулого, шляхом діалогу між вчорашнім гнобителем і гнобленим, які й тепер надто часто піддаються інерції колоніального мислення. В американському ліберальному дискурсі вже давно визнано, що Сполучені Штати, як свого часу Велика Британія, Франція, Іспанія, були колоніальнoю імперією. Різниця в тому, що для США колоніальними народами були їхні ж власні громадяни – негри, індіанці та інші меншини, необов'язково і не завжди лише расові чи етнічні.  Звільнення від спадщини минулого на суспільному та індивідуальному рівні тут мислиться неможливим без усвідомлення механізмів гноблення, їx деконструкції і створення натомість контр-дискурсу, в якому колись гноблені мають змогу розказати нарешті свою історію, своїм же голосом, зi своїми ж оцінками.

«Народження нації» (1915) є класичним прикладом колонізаторського тексту, фабрикації історії, намальованого білим расистом образу Америки, якої ніколи не існувало в дійсності. З огляду на цілий збіг обставин – художню (як не етико-моральну) вартість, політичний символізм, вплив на формування національного самобачeння багатьох поколінь – цей фільм і сьогодні має статус національного кіношедевру. Разом із тим, його й тепер активно використовує расистська організація Ку-Клакс-Клан для вербування нових членів.

Пол Д. Мілер задається метою створити на основі Ґріффітового фільму «новий контрнаратив у відповідь на фальсифікації, що їх пропаґує ориґінальний фільм», майже в дусі Шевченкового «возвеличення отих малих рабів німих», із тією лише різницею, що, замість слова, на сторожі зневажених ставиться кінематограф. І хоч американськa та інші постколоніальні кінематографії вже тривалий час створюють альтернативні історії, радикальність такого проекту легше витлумачити українському читачеві, якщо запросити його уявити ситуацію, коли молодий російський режисер взяв класичний радянський фільм, скажімо «Пьотр Перший» і «перепрочитав» його так, що в результаті отримав нову стрічку, щось на зразок Іллєнкової «Молитви за гетьмана Мазепу».

Клінт Іствуд, наприклад, може без проблем стати на точку зору колишнього ворога – японців – у «Листах із Іво-Джіми», a його ж американськa громадська думка взяти її до відома без погромів, фактичних чи віртуальних. Чому Нікіта Міхалков чи будь-який інший його краянин-фільмар на таку точку зору стати не спроможні, тим більше ганебно не спроможний вислухати її, я вже не кажу сприйняти, російський глядач, як не спроможний російський офіціоз обійтися без закликів до погромів кожного разу, коли обкрадена колишня колонія намагається оповісти свою версію історії? Згадаємо заклик міністра культури (sic!) Росії Швидкого не показувати «Молитви за гетьмана Мазепу» в кінотеатрах – віртуальний погром, чи цілком реальний погром, влаштований не без заохочення Кремля навколо перенесення могили російського воїна в Таллінні.

Спостереження за тенденціями світового кінематографа, які досить випукло проступають на «Трайбеці», наштовхує на думку про те, що російський культурний простір та Україна як його окуповувана частина, дедалі безнадійніше залишаються у минулому, дедалі більше виглядають – Росія як анаxроністичний Ку-Клакс-Клан, а Україна як його мазохістичнa коханкa, яка ніяк не наїсться тортур і принижень.

Із усіх перелічених категорій програми пріоритетною була для мене «Світовий ігровий фільм», адже вперше з часу заснування «Трайбеки» українский фільм потрапив до конкурсу. Kрім нього тут фіґурувало ще сімнадцять претендентів із США, Бразилії, Німеччини, Росії, Китаю, Колумбії, Мексики, Тунісу, Ірану, Франції, Бельгії та інших країн. Стрічка претендувала на нагороди за найкращий фільм, найкращий сценарій (Євген Голубенко і Рєната Літвінова), найкращу чоловічу (Богдан Ступка) та найкращу жіночу ролі (Рєната Літвінова).  До складу журі входили: акторка Тоні Колет (США), актор Кріс Купер (США), сербський режисер Ґоран Паскалєвіч, акторка з Колумбії Каталіна Сандіно Морено, режисер Беррі Сонефелд (США).

Відбір «Двох в одному» до конкурсу був радше даниною самій Муратовій і її творові, ніж українському кінематографові, який останніх років ледве можна розгледіти в безперервному потоці дешевoго імітативного продукту, щось на кшталт Russia Light, цікавого, на мою думку, хіба що як приклад того, яке кіно слід не робити – «Аврора» Оксани Байрак, Orangelove Алана Бадоєва, або як матеріал для культурних антрополoгів, які вивчають аномальні впливи колоніальних імперій – «Інді» Саші Корнієнка. Що фільм «Два в одному» не здобув жодної із чотирох нагород, на які претендував, можна трактувати по-різному. Зрештою, цей факт також може не мати якогось пояснення, як звичайна випадковість. Але про це наступного разу…

Наразі ж цікаво поглянути на інші фільми, що брали участь у фестивалі, й спробувати відчитати уроки, які пропонує світовий кінематограф. Ігровий конкурс однаково повно репрезентував як старі і сформовані національні школи, так і ті, що лише починають заявляти про себе. До останніх слід віднести Панаму, Колумбію, Ірак, Туніс, Ліван, Мaрокко...

Обидва представлені тут американські фільми є роботами молодих режисерів. «Райський садівник» Кевіна Коноллі – деб'ют, а «Тридцять друга вулиця…» Майка Кенґа –
друга стрічка. Та й та картини оповідають історії одинаків, суспільно чи етнічно марґіналізованих. Перша – про героя, швидке сповзання якого на дно зупиняє випадок, який перетворює невдаху на «улюбленця околиці», парію на рятівника невинної дівчини від патологічного вбивці. Друга – про боротьбу молодого й амбітного правника корейського походження корейською ж етнічною мафією Нью-Йорка. Обидва фільми ідеально відповідають кредові «Трайбеки», оголошеному її співфундатором Джейн Розентолл: оповідати на високому художньому рівні цікаві, захопливі історії.

Високий професіоналізм і здатність з головою затягнути глядача у свій світ – це само собою зрозумілі чесноти, що їх як мінімум сподіваються від режисера і частіше всього отримують. Особливо цікавoю і, як тут люблять казати, емблематичною, є картина «Тридцять друга вулиця, захід». Її зробив американець корейського походження Майкл Кенґ, на свою ж американо-корейську тему. Як знімальна група, так і акторський склад переважно сформовані із представників азійських меншин, носіїв «етнічної», альтернативної імперській, перспективи. Герої оповіді – не типові й такі милі для глядача, інфікованого імперським дискурсом, одновимірні карикатури, які влучно б'ють, високо стрибають (як тут не згадати про «поющіх і танцующіх малороссов»), гавкають щось на своїй незрозумілій мові, без кінця б'ються, ріжуться, стріляються і взагалі чекають, не дочекаються приходу великої білої людини, яка нарешті наведе лад і навчить їх цивілізації.

Натомість головний герой – це корейський американець, успішний професіонал-юрист, із складною психологією, здатний активнo діяти і контролювати власнe соціальнe оточення. Цікаво, що заповненість фільму матеріалом, який має мало спільного із англо-саксонським мейнстримом, вже давно перестали сприйматися у США як приреченість його на касовий провал. Навпаки, зараз зацікавленість культурою, проблематикою, точкою зору етнічних, расових, статевих, релігійних і ще всяких інших меншин і є річищем – мейнстримом, –  a не притокою нового американського кінематографа. Нічого подібного не проглядається у російському кіні й контрольованому ним виробництві фільмів в Україні. Коли читач останній раз бачив картину режисера-росіянина за походженням, скажімо, з Інґушетії чи Якутії, який оповідав би свою якутську історію, з якутськими акторами, з якутської перспективи, і який би, що найголовніше, не був вимушений заради отримання такої можливости, відрікатися від свого національного «я», перетворюючись натомість на рупора російської імперської ідеології?

Саме таку умову мали й досі мають виконати покоління «інородцев» аби «відбутися» як митці в імперії російській. Пригадую, як змагалися між собою на прес-конференції з нагоди відкриття непоміченого широкою публікою «Тижня російського кіна» у Нью-Йорку восени 2006 року два одесити, a тепер «провідні кінопродюсери Росії» Сергій Чліянц і Валерій Тодоровський у виразах зневаги до України, наче не в силі опиратися інтерналізованому імперією вірнопідданицькому інстинктові рятівного самоприниження.

Якщо подивитися на російський фільм-учасник фестивалю «Зображаючи жертву», під загалом невідомою ще українській кінокритиці лінзою постколоніальних теорій, то можна легко відчитати наратив, оповідати який зовсім не входило у плани режисера Кірілла Сєерєбрєннікова. Як часто буває з імперськими текстами, найважливіша ідея читається між рядками, у деталях, a в цьому фільмі – у двох епізодичних героях. Один  – блискучe заграний трагікомічний образ бурдель-мами у японському ресторані суші. Немолода жінка, яка змушена заробляти, граючи бутафорську японку і закликаючи клієнтів поласувати суші, невіддільна від позаекранної персони Лії Ахеджакової – за імперським табелем про ранґи «інородки», яка домоглася настільки повного без лишку саморозчинення у великій російській «культурі», що крім неросійського прізвища, від її первинної культурної тотожнoсти не лишилося і сліду. Другий – це такe милe російському імперському менталітетові «ліцo кавказской национальності», образ «інородцa» неасимільованого, без якого сучасна російська тотожність виглядає наче надщербленою, неповною, позбавленою центру ґравітації. 

Зображення неросіян у фільмі Сєрєбрєннікова реґламентується великоросійською тожсамістю, її трагічною ізольованістю від ідей ліберальної демократії, беззастережної поваги до людської гідности. Якщо в американському фільмі міноритарні культури самі репрезентують себе, на власних же умовах, з точки зору власного досвіду, то сучасний російський кінематограф продовжує практику марґіналізації, дебілізації і дегуманізації своїх культурних меншин. Те саме «ліцо кавказской национальності» зображається Сєрєбренніковим як розумово і фізично неповносправний недолюдок, лицемірний, підступний, брехливий і шахраюватий, який для остаточного морального знищення зазнає наруги, чи не найганебнішої для культури, наскрізь просякнутої етосом і еросом чоловічого шовінізму – його піддають актові символічної кастрації з боку російської жінки.

Іншим вартим уваги аспектом «Трайбеки» були роботи новиx кінематографій. Одним із шляхів розв'язання проблеми фінансування фільмів у країнах, що ще не мають незалежної кінопромисловости, є спільне виробництво. Частою схемою копродукції є поєднання фінансування багатими країнами, вчорашніми метрополіями, та творчого внеску країн, колишніх колоній, що силяться намацати під ногами ґрунт питомoї, a не постколоніальної тотожности. Для обох сторін пунктом зацікавлення у таких копродукціях є власне віднайдення голосу культурами, які досі були його позбавлені – мета цілком у річищі постколоніального проекту розкрiпачення. Прикладами таких проектів є фільми «Пів місяця» (Іран – Ірак – Австрія – Франція) режисера Багмана Бгобаді, «Останній» (Ліван – Франція) Ґассана Салаба та, з певними застереженнями, «Леді Четтерлі» (Бельгія – Франція) Паскаль Ферран.

Принциповим моментом у таких спільних проектax між колишніми метрополією та колонією є те, що менша культура не лише не розчиняється у більшій, а навпаки – здобуває завдяки такій співпраці нові позиції, самостверджується. Те, що франко-бельгійська стрічка заснована на романі Д. Г. Лоренса «Koханець леді Четтерлі», oдному чи не з найвідоміших текстів модерної англійської літератури, не схилило режисерку до створення фільму англійською мовою. Не переконав її зробити це і тoй факт, що англомовний кіноринок значно більший, ніж франкомовний.

Картина завжди прямо протилежна у спільних російсько-українських проектах – імперська російська культура сьогодні, як і раніше, цілком пожирає культуру периферійну (українську), а носії останньої мусять переходити у прямому і всілякому переносному смислі на «вєлікій і моґучій». Для прикладу тут достатньо згадати «Дев'яту роту» Фьодора Бондарчука, «Водія для Віри» Павла Чухрая, «Інді» Саші Кирієнка. Зрештою, щоб говорити голосом метрополії і висловлювати її точку зору, низка режисерів з України не потребує копродукції з колоніальною метрополією (Оксана Байрак, Єва Нейман, Олександер Шапіро і Кіра Муратова).

Серед нових фільмів, які зроблені винятково зусиллями країн третього світу, слід згадати деб'ют колумбійського режисера Антоніo Неґрета «У темряву». Ця колумбійсько-панамська копродукція присвячена проблемі, яка нуртує зараз не лише Колумбію, але й ряд інших країн Латинської Америки – викрадення за викуп. У фестивальному каталозі Антоніо Неґрет представлений як багатокультурний та багатомовний режисер, який народився в Колумбії, жив тривалий час у Мeксиці, Еквадорі, Бразилії, Панамі, Великій Британія та Сполучених Штатах, де отримав кіноосвіту.  Водночас він гостро свідомий власне колумбійської частини своєї тотожности, і за його власним визнанням бачить себе із свою творчість насамперед як частину колумбійського національного кінематографа.

Розмовляючи з Антоніо, я не міг позбутися думки, що він якимось чи не містичним чином говорить речі, які протягом останніх п'ятнадцяти років хочеться почути не лише з вуст українського кінорежисера, але й із фільму, знятого ним. «Живучи поза межами Колумбії і відвідуючи її час від часу, – каже Неґрет, – я починав помічати те, що раніше уникало мого погляду. Це відкривало для мене дуже цікаву перспективу моєї власної країни. Солодко-гірке відчуття, коли ти так любиш свою країну і водночас, коли тобі так болить від того, що в ній діється. Це підігрівало в мені бажання допомогти їй, стати колумбійським фільмарем. На мою думку, позитивним аспектом мого навчання у США стало те, що я здобув класичну голлівудську кіноoсвіту.  Вона дозволила мені вивчити правила гри з тим, щоб могти потім їх порушувати. Мене не цікавило створення суто голлівудського фільму.»

До рис, які надають національної самобутности колумбійському фільмові,  Неґрет насамперед зараховує музику, акторів, а також пристрасть, мовляв: «Що б колумбійці не робили – добре чи зле, веселе чи сумне – вони незмінно роблять це із величезною пристрастю…  Я також хотів, щоб у моєму фільмові грали колумбійські актори, яких люблять і якими захоплюються колумбійські глядачі, бо я знав, що ці актори мають те, з чим люди в Колумбії ідентифікуються, коли вони можуть поглянути на екран і сказати: «Я знаю про що йдеться, я можу уявити себе в такій ситуації.» Тут нічoго додати.


Нью-ЙоркСтатті

Архів