Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Статті

23.10.2007 19:28

Претендент на «Оскара» від Італії: Українська тема

Юрій Шевчук

Останнім часом зростає зацікавлення західних кінематографістів українською тематикою. У Сполучених Штатах, Канаді, Польщі, Голландії, Австрії та Італії вийшли кінокартини, в яких українська тема займає центральне місце. Український кіноклуб Колумбійського університету щойно оголосив спеціальну позачегову імпрезу, яка має засвідчити цю тенденцію. 8-го листопада на кампусі Колумбійського університету заходами УККУ буде показано найновішу ігрову стрічку визнаного у всьому світі італійського режисера Джузеппе Торнаторе «Незнайомка»/La Sconosciuta.

Це історія молодої українки Ірини (її грає російська акторка Ксєнія Раппопорт), яка шукає працю прибиральниці в одному із міст півночі Італії, дуже подібному на Трієст. Вона проте прагне прибирати не будь-які помешкання і не будь-де, а лише у конкретному будинку, в якому живуть ювеліри й у конкретної родини Адaкерів. Це бажання нaстільки сильне, що Ірина погоджується віддавати третину заробленого портьє, якщо той допоможе їй влаштуватися в Адакерів. Її бажання – лише одна із низки підозрілих речей, які свідчать, що Ірина не та, ким вона здається. Її невідступно переслідують непідконтрольні спалахи спогадів, в яких вона то в обіймах коханого, то проститутка у секс-клубі для клієнтів із садистичними нахилами, то в аґонії пологів, то втікає від сутенера (Мікеле Плачідо). Виявлється, що Ірина в минулому була змушена працювати не лише секс-рабинею для задоволення багатих клієнтів, але й дослівно механічною маткою – її запліднювали на замовлення тих-таки багатих клієнтів, давали виходити вагітність, а після народження дитини силоміць її забирали й передавали «замовникам». Це тривало кілька років. Тепер Ірина водночас ховається від колишнього власника і намагається віднайти одну свою дитину.

Фільм дуже драматичний, сповнений напруги і несподіваних поворотів сюжету. Музика славетного кінокомпозитора Енніо Морріконе.

В Італії з «Незнайомкою» пов'язують великі надії. Крім того, що фільм зібрав цілий урожай «Давидів-Донателло» (Premi David di Donatello), a це найвища кінонагорода країни, Iталійська кіноакадемія висунула «Незнайомку» на «Оскара» в категорії найкращого іншомовного фільму. У 1990 році Джузеппе Торнаторе вже виграв «Оскара» за «Кінотеатр «Парадізо». В італійській пресі висловлюються надії, що «Незнайомка» стане початком відродження італійського кінематографа і його повернення до втраченої величі.

Серед інших нових фільмів, де українська тематика займає центральне місце: «Обіцянки зі сходу», реж. Девід Кроненберґ (Канада), «Імпорт/Експорт», реж. Ульріх Зайдль (Австрія) (обидва про сексплуатацію жінок), «Витвори уяви», реж. Керолін Комз (Канада) (нові українські іміґранти на Заході), «Повертаючи борги», реж. Славомір Фабіцькій (українські нелеґальні заробітчани в Польщі), «Евіленко», реж. Давід Ґрієґо (Італія), (знята у Києві історія патологічного вбивці Андрія Чикатила), «Душка», реж. Йос Стеллінґ (Голландія), «Пан Пилипенко і його субмарина», реж. Ян Гінрик Древс та Рене Гардер (Німеччина) (про донбаського дивака, одержимого ідеєю збудувати підводний човен), «Неназвана зона», реж. Карлос Родріґес (Іспанія) (про психологічні наслідки Чорнобиля), «Радіофобія», Хуліо Сото (Іспанія) (про медичні наслідки Чорнобиля).

Всі ці фільми, за винятком найновішої «Душки», вже є в колекції УККУ. Частину з них, – зокрема ті, що не вийдуть в прокат чи на DVD у Північній Америці, – Український кіноклуб Колумбійського університету планує показати у Нью-Йорку та інших містах  США й Канади.

Колумбійський університет, Нью-ЙоркСтатті

Архів