Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно


Статті

07.02.2003 11:17

Американський Павлік Морозов-перестарок(“Остання справа Ламарки”)

Станіслава Беретова

ОСТАННЯ СПРАВА ЛАМАРКИ/CITY BY THE SEA (108’, США, 2002), сценарист: Кен Гіксон, за статтею Майка Макелері, режисер: Майкл Кейтон-Джоунс, оператор: Карл Волтер Лінденлауб, актори: Роберт де Ніро, Френсіс Макдорманд, Джеймс Франко, Вільям Форсайт, Елайза Душку.


Мабуть, “Остання справа Ламарки” буде одним з лідерів у номінації “найгірший фільм року”.

Під час перегляду стрічки виникає стійке підсвідоме бажання, щоб назва фільму стала пророчою для авторів та учасників.

І ця думка видається справжнім богохульством, адже головну роль у стрічці грає Роберт Де Ніро – “культова” постать сучасного кінематографа. Його ім’я у титрах – своєрідний знак якости. Здавалось, він “навіки” зарахований до “вищої акторської ліґи”, однак важко не помічати, що його останні роботи – просто відверта “халтура”. З кожним новим фільмом він усе далі відходить від системи свого улюбленого Станіславського, наближаючись до “відсторонености” Брехта. Акторові вдається так добре відмежуватися від всього, що відбувається на екрані, що виникає слушне питання: а що він узагалі там робить, і головне, навіщо? Якщо в комедіях це не так помітно і навіть ґратулюється (“Аналізуючи це”, “Знайомство з батьками”), то більш-менш “серйозні” або ж такі, що претендують на цей статус, фільми за його участи останнім часом здатні викликати два цілковито протилежні почуття: обурення/роздратування чи позіхання/нудьгу.

Стрічка “Місто у моря” (в українському прокаті перейменовану в “Останню справу Ламарки”) претендує на драматичну глибину мало чи не грецької трагедії: чоловік опиняється між важким, так би мовити, екзистенційним вибором – життя рідної дитини чи професійний обов’язок. Однак ці апріорі складні переживання минають для Ламарки напрочуд легко: він коп, себто поліціянт (мабуть, і присягу складав), – тому відданість закону майже заглушає в ньому голос крови.

Такий собі американський Павлік Морозов-перестарок.

“Найстрашнішим” у цій розповіді є те, що вона насправді ґрунтується на реальних подіях. Американці так полюбляють real story, що здатні споживати будь-яку “бурду” під цим брендом, бо ж це – “правда життя”.

В основу фільму покладено газетну статтю про поліціянта, який заарештував власного сина-наркомана. Ситуація ускладнюється ще тим фактом, що рідний батько героя де Ніро – злочинець, якого було засуджено та страчено за вбивство немовляти. Надалі виховував хлопця вітчим-поліціянт, той самий, що заарештував його батька.

Історія видається настільки надуманою, претензійною та переобтяженою ускладнювальними обставинами, що нагадує сюжет з арсеналу “бульварної” літератури.

Однак з іншого боку Атлантичного океану завжди є попит на соціально спрямовані “серйозні психологійні драми”, обов’язково з “глибоким підтекстом” та мораллю, що легко засвоюється.

Цей дивний потяг до “жорсткої соціалки” можна пояснити актуальним для Штатів “рухом за права” будь-кого на будь-що.

Сюжет і характери такі одновимірні та хрестоматійні, неначе оживлені схеми та графіки статистичних досліджень. Фільм важко назвати суто комерційним продуктом, це також і не фестивальне кіно. Якщо б у США існувало поняття “держзамовлення”, виникнення стрічки можна було б сміливо пояснювати саме ним. Цей фільм – черговий реверанс у бік всіх злиденних та пригнічених (негрів, гомосексуалістів, інвалідів і наркоманів – віднедавна “рівноправних” членів надкоректного американського суспільства).

Ориґінальна назва стрічки Сity by the Sea відсилає до місця подій: містечка Лонґ-Біч – курортного передмістя Нью-Йорку, що в “золоті п’ятдесяті” був квітучим райським містом-святом (кадри тих років – хроніка давно минулих подій – час від часу з’являються у фільмові): “там, де колись сади цвіли, піски метуть”… Немов би філософія.

Також дивіться: Фотогалерею фільмуСтатті

Архів


Новости кино ukrfilm.com