Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Статті

06.04.2008 12:42

Сьома «Трайбека»

Юрій Шевчук

Сьогодні до неомильних провісників нью-йоркської весни слід зарахувати й міжнародний кінофестиваль "Трайбека". Хоч він проходить в останній тиждень квітня і перший травня, в інформаційний простір міста вриваться вже у березні, коли оголошують програму – фільми, які відібрано до офіційного конкурсу, фестивальні імпрези для фахівців та широкої публіки і т.ін. Цього року програма «Трайбеки», на жаль, не включає жодного українського претендента, хоч, за моїми даними, принаймні один повнометражний ігровий фільм та один короткометражний було запропоновано до конкурсу.

«Тарайбека-2008», вже сьома за рахунком, проходитиме з 23 квітня до 4 травня. Буде показано 122 ігрові фільми з 31 країни, з них – 55 світових прем'єр. Повнометражні роботи представлятиме 145 режисерів, а для 66 із них це буде творчий деб'ют. Загалом на конкурс було подано 2329 заявок. За грошові нагороди на загальну суму у 100 тисяч долярів змагатиметься 12 повнометражних ігрових і стільки ж документальних картин із вісімнадцяти країн, автори половини з них – теж режисери-дебютанти. 

«Щороку програмовий комітет фестивалю ставить собі за мету дати фільмарям як світу, так і нашим американським нагоду поділитися художнім баченням із міжнародною авдиторією та кіноіндустрією. Цьогорічний фестиваль є посутнім віддзеркаленням нашого світу», – сказала Джейн Розентол, співзасновниця МКФ «Трайбека». Навіть не знаючи жодного фільму-конкурсанта, тяжко не погодитися із останнім реченням у тому, що стосується неприсутности України на фесті – ця неприсутність теж є віддзеркаленням стану речей в українському кіні.

11 березня було оголошено склад учасників конкурсу в хіба найбільш резонансній категорії «Світовий повнометражний ігровий фільм». В її в межах  розіграються чотири призи: найкращому новому ігровому фільму, новому режисерові ігрового фільму, найкращому акторові  та найкращій акторці.

До конкурсу потрапили такі картини: «57 тисяч кілометрів між нами», режисерка Дельфін Кройтер, Франція; «Акваріум», реж. Юсрі Насралла, Єгипет-Франція-Німеччина; «Едем», реж. Діклен Рекс, Ірландія; «Впустити достостойного», реж. Томас Альфредсон, Швеція; «Втрачена поблажливість», реж. Жанґ Їбай, Китай; «Кохання, біль і навпаки», реж. Альфонсо Пінєда-Уйоа, Мексика; «Мій Марлон і Брандо, реж. Гусеїн Карабей, Туреччина; «Ньюкасл», реж. Ден Касл, Австралія; «Спокійний хаос», реж. Антонелло Ґрімалді, Італія; «Рамчанд Пакистан», реж. Мерін Джаббар, Пакистан; «Містечко Самерз», реж. Шейн Медовз, Велика Британія; «Водійка фургона», реж. Джеймз Моттерн, США.

Ця конкурсна програма включає фільми, що пропонують сміливий погляд на проблеми сучасного світу із усіх його закутків. Представляючи як визнаних авторів, так і деб'ютантів із Ірландії, Мексики, Єгипту та Китаю, ці фільми серед своїх головних героїв виводять ціле розмаїття типів – від ведучого єгипетського радіоканалу чи шведського упиря до жінки-водія автофургона та австралійських серфінґістів.

Цікавим виглядає конкурс повнометражних документальних стрічок, тематика яких чи не найбезпосереднішим чином резонує із викликами сьогоднішнього світу. Політична заанґажованість документалістів кидається в очі навіть невтаємниченому у їхній міст спостерігачеві: «Середня школа в Багдаді» реж. Айвен Магоні та Лора Вінтер, Велика Британія; «Віслюк у Лагорі», реж. Фарамарз К.Рабер, Австралія; «Гість Сінді Шерман» реж. Пол Г.О. та Том Донаг'ю; «Мрійник-Касим», реж. Кіф Дейвідсон, США; «Суд на Мілошевічем», реж. Мікаел Крістоферсен, Данія; «Моє внутрішнє життя» реж. Лусія Ґаха, Мексика; «Старий Бебо», реж. Карлос Каркас, Іспанія; «Фільм Омара Бродвея», реж. Омар Бродвей та Даґлес Тірола, США; «Умоли дявола повернутися до пекла», реж. Джіні Ретікер, США; «Театр війни», реж. Джон Волтер, США; «Дві матері», реж. Роза фон Праунгайм, Німеччина; «Війна, любов, Бог і божевілля», реж. Могамед Ал-Дараджі, Велика Британія-Ірак-Нідерланди-Палестина-Швеція.

Конкурсна категорія під назвою «Зустрічі» спеціально задумана для того, щоб знайомити глядацтво із найновішими пошуками кінематографістів світу і як така незмінно викликає у публіки та критиків особливу увагу й зацікавленість. Цим разом у програмі одинадцять художніх і десять документальних стрічок, в яких грають такі відомі актори як Сісі Спейсек, Дені Ґловер, Френк Ланґела чи Вільям Мейсі. Серед авторів зокрема режисери Мелвіл Ван Піблз та Білл Плімптон. Серед тем фільмів подибуються кінопрофілі таких політичних та духовних провідників світу, як  президент Джон Ф. Кенеді, Далай Лама, Ернесто Че Ґевара, творчих особистостей, як королева музики сальса Селія Круз, славетний шеф-кулінар Хесус Альмаґро чи художник Дієґо Рівера.

До списку «Зустрічей» війшли: «Бартова кімната», реж.  Браян Геклер, США; «Дзвінок», реж. Річард Лідз, США; «Королева Селія», реж. Джо Кардона та Маріо де Варона, США; «Че-волюція», реж. Тріша Зіф та Луїс Лопес, США; «Курча, рибина та королівський краб», реж. Хосе Луїс Лопес-Лінарес, Іспанія; «Сповідь Мути із сверблячими ногами», реж. Мелвіл Ван Піблз, США; «Далай Лама. Мир і процвітання», реж. Марк Боман, США; «Щоденник Синтри», реж. Паула Ґайтан, Бразилія; «Скрізь водночас», реж. Пітер Ліндберґ та Голі Фішер, Франція; «Готель «Ґранмерсі Парк», реж. Даґлес Ків, США; «Я є, бо ми є», реж. Натан Рісман, Велика Британія; «Ідіоти й ангели», реж. Білл Плімптон, США; «Місто над озером», реж. Пері Мор та Гантер Гіл, США; «Життя у бігах», реж. Трейсі Гехт, США; «Ціль», реж. Денієл Майрик, США; «Портрет Дієґо. Реолюційний погляд», Ґабрієль Фіґероа Флорес та Дієґо Лопес, Мексика; «Незабутній президент», реж. Роберт Дру, США; «Терра», реж. Аристоменіс Цірбас, США; «Три королівства. Воскресіння дракона», реж. Данієл Лі, Китай, Південна Корея; «Чого б не забажалося Лолі», реж. Набіл Аюш, Франція-Марокко; «Зен Бобі В.», реж. Джона Квікмаєр Петіґру та Ендрю Дженкс, США.

Програма 7 МКФ «Трайбека» включає демонстрацію кінострічок у таких десяти підрозділах: світовий конкурс ігрового фільму, світовий конкурс документального фільму, «Зустрічі», «Відкриття», «Фільми опівночі», «Фокус», «Профіль», «Відновлені та віднайдені фільми», «Ґала-показ», «Спеціальний показ».

У ситуації, коли протягом останніх 15 років український кінематограф фактично існує у жанрі короткого метра і рідко коли продукує повнометражні фільми, короткометражний аспект МКФ «Трайбека» має бути особливо цікавим для тих українських кінематографістів і особливо студентів кіновишів, які шукають можливостей показати свої роботи міжнародній публіці. Організатори фестивалю дуже серйозно ставляться до цього жанру і надають учасникам не одну і не дві, а одразу одинадцять тематичних програм для презентації. У цьому році на конкурс було подано 2497 короткометражок, із них сімдесят дев'ять потрапили до офіційної програми. Їх показуватимуть як в одинадцятьох тематичних рубриках, так і перед повнометражними картинами. Серед учасників як початківці – Мамі Ґамер, Ґієрмо Ар'яґа, – так і такі відомі режисери, як Ізабелла Росселіні, чи учасники попередніх фестивалів, як Леонардо Ріканні, Алекс Будовскі та Гіоє Ямамото. Загалом короткометражки представляють у цьому році тридцять країн, включно із Кубою, Єгиптом, Іраном, Філіпінами, Уругваєм та Іраком.

«Завдяки справжньому вибухові нових технологій автори короткометражних фільмів відкривають нові способи досягнути глядача там, де раніше вважали, що він просто не існує. Цьогорічний урожай короткометражок унаочнює те, що їх автори виявляють такі вершини творчої уяви, які переконають глядача в тому, що успішний кінематографічний «забіг на коротку дистанцію» може бути ніяк не меншим досягненням за маратон», – сказав художній директор «Трайбеки» Пітер Скарлет. Сімдесят п'ять короткометражок змагаються за призи на суму у $15 тисяч у категоріях: найкращий короткометражний ігровий фільм, найкращий короткометражний документальний фільм,  а також нагорода студентові з особливим талантом.

«Тайбеку» заснували у 2001 році Роберт Де Ніро, Джейн Розентол та Крейґ Геткоф у відповідь на терористичний акт проти Світового Торговельного Центру в Нью-Йорку, щоб сприяти економічному й моральному відродженню Мангеттена і всього Нью-Йорка через святкування кінематогарфа, музики й культури. Фестиваль ставить собі за мету допомагати кіноробам досягати можливо найширшої публіки та надавати можливість міжнародному кіноглядачеві й громадськості відчувати всю силу мистецтва кіна, а також створювати для Нью-Йорка репутацію важливого центру світового кінематографа.

Назва фестивалю походить від назви дільниці нижнього Мангеттена і є абревіацією із трьох слів: Tri(angle) трикутник, be(low) під  сa(nal) вулицею Канал. На даний момент «Трайбека» стала найбільшим міжнародним кінофестивалем у США за кількістю учасників та глядацької авдиторії. З часу заснування «Трайбеку» відвідало понад два мільйони глядачів із Сполучених Штатів та світу, фестиваль ґенерував для міста понад $425 мільйонів  економічної діяльности. Участь в офіційному конкурсі до сих пір взяли два українські фільмарі: киянка Леся Калинська, яка навчається на режисурі престижної Школи Тиша при Нью-Йоркському університеті й одеситка Кіра Муратова із фільмом «Два в одному».

Нью-ЙоркСтатті

Архів