Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Статті

02.07.2010 12:25

Звернення трудового колективу Національного центру Олександра Довженка

Трудовий колектив ДП „Національний центр Олександра Довженка” знову вимушений звернутися до української громадськості, політиків та всіх небайдужих до долі вітчизняного кінематографу по допомогу  через повторення ситуації осені 2008 року навколо майна і самого існування нашого підприємства.

Нагадаємо деякі деталі справи.

Національний центр Олександра Довженка є державним фільмофондом України, а також на сьогоднішній день – єдиним в країні підприємством, що виробляє фільмокопії на кіноплівці та надає послуги з обробки фільмових матеріалів від кіностудій. Зараз Центр займає 7-ми поверхову будівлю загальною площею 12 тис. м2 за адресою: м. Київ, вул Васильківська, 1, введену в експлуатацію в грудні 1989 року. На протязі всіх років Української незалежності жодних бюджетних коштів на утримання фільмового архіву, або проведення модернізації підприємство не отримувало. Його поточне фінансування здійснювалося лише за рахунок власної господарської діяльності. Попри це, жодної заборгованості ані з виплати зарплатні, ані з відрахувань до бюджету, ані з розрахунків з постачальниками електроенергії, газу і води підприємство ніколи не мало та неодноразово номінувалося різниими рейтингами як  „Підриємство року”.

Восени 2007 року Міністерство культури і туризму України (наказ №1352/0/16-07 від 30.10.2007) та Фонд держмайна України (лист №10-24-16583 від 18.10.2007) дали згоду на відчуження 11 об’єктів нерухомості Центру, що були успадковані ним від колишньої Київської кінокопіювальної фабрики, з метою використання отриманих коштів на модернізацію підприємства (згідно зі ст.75 Господарського кодексу України), перевівши всі структурні підрозділи до найновішого корпусу №6, який Центр займає й понині.

На аукціоні, що відбувся 30.11.2007, об’єкти нерухомості загальною площею 21 тис. м2 були відчужені на користь ТОВ „НІКО і К”, яке зареєстроване як будівельне підприємство (код ЗКПО 24368443). Ціна продажу склала  64 млн.грн., або 550$ за кв.м (за діючим на той час валютним курсом).

Та вже 13 травня 2008 року ТОВ „НІКО і К” представило на міс тобудівну раду Києва концептуальний проект суцільної забудови всього кварталу, що займає Національний центр Олександра Довженка, під величезний торгово-рзважальний комплекс (архітектор Ю. Бородкін). В представленому проекті про існування промислового підприємства, яким є Національний центр, жодним чином не згадувалося.

І досі не побудовані заміщуючи технологічні об’єкти (трансформаторна підстанція, система автономного опалення корпусу №6, система підготовки технологічної води), на необхідність яких неодноразово зверталася увага ТОВ „НІКО і К” при обговоренні умов згадуваного вище відчуження, а технологічні артезіанські свердловини, згідно запропонованого містобудівній раді концептуального проекту, опинилися під новою забудовою.

МКТ України на протязі першої половини 2008 року всіляко зволікало з дозволом на проведення тендеру на закупівлю нового обладнання для модернізації нашого підприємства, а зразу ж після укладання Контракту №04/08 від 21.08.2008 між ДП „Національний центр Олександра Довженка” та компанією „СТМ Дебрі” (Франція) про поставку нового кінотехнологічного обладнання, найближче оточення тодішнього міністра культури і туризму України почало наполягати на нерозміщенні закупленого обладнання на нашому підприємстві, пропонуючи різні інші схеми.

Одночасно з тим, вже колишній заступник міністра культури Богомолов А.Г. в листі №1303/18/13-08 від 13.11.2008 роз’яснював, що всі енергооб’єкти підприємства, а також водогони і каналізація вже належать ТОВ „НІКО і К” як невід’ємні частини куплених будівель і мають бути передані йому безоплатно. Хоча в рішеннях ФДМ і МКТ мова йшла лише про об’єкти нерухомості (будівлі), а не про господарські об’єкти або комплекси. (Згідно Цивільного кодексу України до невід’ємних частин будівель належать лише ліфти, двері, вікна, сходи, внутрішні інженерні мережі тощо).

Все це почало підштовхувати колектив до думки, що ні про яке подальше функціонування підприємства навіть в середньотривалій перспективі не йдеться.

Нарешті після появи в жовтні 2008 року проектів наказу МКТ України про реорганізацію ДП „Національний центр Олександра Довженка” шляхом поділу його на 2 юридичні особи, наш трудовий колектив звернувся до громадськості з відкритим листом про допомогу і недопущення фактичної ліквідації підприємства. Лист отримав широкий розголос, був підтриманий XVI пленумом правління Національної спілки кінематографістів України та розглядався 06.12.2008 на засіданні Комітету з культури і духовності Верховної Ради України,  де позиція колективу також знайшла цілковиту підтримку.

Після зазначених подій наше підприємство залишили на півтора роки в спокої, але й жодної допомоги (хоча б консультаційної) або сприяння  від МКТ України Національний центр Олександра Довженка також не отримав, навіть в умовах глобальної економічної кризи, яка суттєво вплинула на підприємство, так як левова частина витрат під час модернізації мала бути здійснена в іноземній валюті (євро). Красномовний приклад, МКТ України вже 2 роки! затверджує акти на списання застарілого технологічного обладнання, що було демонтоване під час модернізації.

На брифінгу 30.03.2009 колишній міністр культури і туризму Вовкун В.В. сказав про наше підприємство зокрема таке: «Зараз на цьому об’єкті залишився тільки корпус номер 6, а всі інші, і навіть енергоносії відчужені, яке в нього майбутнє? Коли мені інвестор каже, що він туди заведе інвестиції, але корпус номер 6 йому заважає, то хто буде вкладати гроші у фактично промисловий квартал, де є один «чужий» корпус. Я б теж так сказав. Там немає майбутнього» („Україна молода”, 31.03.2009). „Тільки корпус номер 6” –це останній, між іншим, кіновиробничий об’єкт, побудований на території України. Нічого новішого, на жаль, за 20 років незалежності створено не було!

Ніби  в унісон з позицією міністра АБ „Кліринговий дім” у лютому – квітні 2009 року зволікав з виконанням проплат за укладеним нашим підприємством з компанією „СТМ Дебрі” контрактом, унеможливлюючи своєчасну поставку обладнання в Україну. Між іншим, саме „Кліринговий дім” кредитував ТОВ „НІКО і К” при купівлі вже згадуваних об’єктів нерухомості.

Та завдяки наполегливості керівництва Центру в пошуку виходу із ситуації, що склалася, та допомоги безпосередньо Кабінету Міністрів України, підприємству вдалося-таки ввезти в Україну влітку 2009 року закуплене нове обладнання та здійснити ремонтно-будівельні роботи, що близькі до завершення. Наголошуємо, що все це здійснювалося лише за кошти від відчуження об’єктів нерухомості в 2007 році. Восени 2009 року приватний інвестор – ТОВ „Кінотур” – пропонував, купивши 1000 м2 виробничих площ в будівлі Центру (при загальній площі – 12  тис. м2), створити там суміжне цифрове кіновиробництво, що технологічно доповнювало б наше підприємство, а отримані від приватизації кошти мали б піти на завершення ремонтно-будівельних робіт, зокрема на облаштування забезпечуючих підрозділів, коридорів, вхідної групи, модернізацію і ремонт ліфтів. (На створення власної цифрової дільниці у Національного центру немає коштів, адже вартість повного комплекту найсучаснішого обладнання становить 3,5-4,0 млн. євро). Але МКТ України попри неодноразові наші звертання не підтримало цей проект. В результаті інвестор все ж створює своє виробництво, але викупивши необхідні приміщення у ТОВ „НІКО і К” у відчуженому в 2007 році корпусі №4.

Після створення нової коаліції змінилося керівництво міністерства і події знову почали розвиватися за сценарієм 2008 року. 13.04.2010 новий міністр Кулиняк М.А. відвідав наше підприємство чомусь у супроводі власника ТОВ „НІКО і К” І. Тинного. В травні було змінено генерального директора Національного центру Олександра Довженка. А в червні поточного року було видано наказ МКТ України №360/0/16-10 від 15.06.2010, який майже слово-в-слово повторює проекти наказу Вовкуна В.В. листопада 2008 року! Та ж аргументуюча частина, ті ж юридичні помилки, ті ж неточності в формулюваннях, та ж обіцянка переведення фільмофонду на бюджетне фінансування. Знову підприємство розділяється на держфільмофонд і кіновиробничу лабораторію. Знову створюється ліквідаційна комісія і пропонується в зв’язку з реорганізацією звільнити всіх працівників. Знову держфільмофонд переміщується на Національну кіностудію ім. О.Довженко, де немає ані відповідних облаштованих приміщень, ані коштів для їх побудови, ані технологічної інфраструктури (реставрація, проявлення кіноплівки, виготовленя фільмокопій, в т.ч. для заміни пошкоджених тощо), необхідної для повноцінного функціонування цього підприємства (адже сучасний держфільмофонд – це не просто склад коробок з кіноплівкою!). Зазначимо, що на розробку проекту фільмосховища та на частково виконані ремонтно-будівельні роботи за проектом на нашому підприємстві вже витрачено майже 300 тис. грн., які будуть змарновані у разі реалізації  виданого наказу.

Натомість і створюване кіновиробниче підприємство має починати свою діяльність з юридичного нуля: провести реєстрацію підприємства, переукласти всі договори з постачальниками електроенергії, води і газу, отримати всі необхідні дозволи і ліцензії (в тому числі й екологічні), переоформити право власності на будівлю в БТІ тощо, що на думку колективу викликає великі сумніви щодо подальшої долі підприємства і може призвести до його колапсу. Та й усі документи, за якими постачалося обладнання, виконуються ремонтно-будівельні роботи, а відповідно – й гарантійні зобов’язання по них, укладалися саме з Національним центром Олександра Довженка, а не зі створюваним новим підприємством, що може спричинити плутанину і юридичні колізії.

Згідно з наказом міністерства виконуючим обов’язки директора створюваної кінолабораторії призначено людину із команди Тинного Юлію Піроженко. Пані Юлія з’явилася на нашому підприємстві влітку 2007 року під час підготовки згадуваного відчуження об’єктів нерухомості і, обійнявши посаду заступника ген. директора, курувала виключно цю приватизацію, а після її здійснення виступала комунікатором між Центром та ТОВ „НІКО і К”, з яким займаємо спільну територію. На протязі 3-х років перебування на посаді вона фактично не мала бажання знайомитися ані з колективом ані з технологіями виробництва. Останніми тижнями, після наказу міністерства,  на нашому підприємстві значно почастішали екскурсії посадовців ТОВ „НІКО і К”! Така активність підштовхує до питання: «Так кому в-решті-решт дістанеться наше поки що державне підприємство, нагадуємо, унікальне за профілем!

Цікаво, що все це відбувається тоді, коли на підприємстві ще триває модернізація, яка знаходиться на дуже відповідальному етапі: зараз французькі спеціалісти монтують нове обладнання (на суму 3,136 млн євро), завершуються ремонтно-будівельні роботи (в демонтаж і заміну старих інженерних мереж та систем вентиляції, перепланування та облаштування виробничих приміщень вже вкладено близько 7 млн. грн.).

Звертаємо Вашу увагу на те, що Акт №79-4-00064 від 19.05.2003 на постійне користування земельною ділянкою площею 2,9946 га за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 1, виданий саме ДП „Національний центр Олександра Довженка”. Саме держфільмофонд за наказом МКТ України зберігає за собою цю юридичну назву, і його переведення на Національну кіностудію ім. О. Довженка юридично анулює цей Акт. Тому на глибоке переконання трудового колективу кінцевою метою розпочатої реорганізації підприємства з наступним переведенням державного фільмофонду на Національну кіностудію ім. О. Довженка має кінцевою метою усунути юридичні перешкоди для передачі будівлі корпусу №6 і відповідної земельної ділянки новому власнику.

Спілка кінематографістів України і цього разу також на нашому боці.

Трудовий колектив Національного центру Олександра Довженка сподівається на Вашу допомогу в захисті останнього кіновиробничого підприємства України.

З повагою, від імені трудового колективу
голова профспілкового комітету Є.В. СафоноваСтатті

Архів