Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Статті

10.02.2011 16:32

Берлінале прагне йти в ногу з часом, не зраджуючи своїм традиціям

Йохен Кюртен, Христина Ніколайчук, «Німецька хвиля»

Кінофестиваль Берлінале залишається вірним собі, роблячи ставку не на зірковість, а на змістовність. Засвітити на кінематографічному небосхилі кілька нових зірок для організаторів важливіше, ніж полювати на кіносвітил.

Традиційно зірки європейського, американського та азіатського кіно з’їжджаються до сонячного Канна. Берлінський фестиваль приваблює радше діячів змістового політичного кіно. Достатньо кинути оком на список цьогорічних учасників в основній конкурсній програмі, як стає очевидним: тут акценти зроблені на новачків, у списку лише кілька знаменитих режисерів. Організатори фестивалю аж ніяк не вважають це недоліком. Вирішальним має бути якість фільмів, кажуть вони.

Цьогоріч у конкурсній програмі одразу кілька дебютантів з різних куточків світу. Національне походження фільмів та режисерів стає дедалі менш важливим. Більшість сучасних фільмів нині створюють кінематографісти з різних країн, як це, приміром, є у випадку стрічки «В суботу» українсько-російсько-німецького співвиробництва, що змагатиметься цього року за головну нагороду фестивалю – «Золотого ведмедя». Та й режисери дедалі рідше знімають кіно у країнах, звідки вони родом.

Від Віма Вендерса до Демі Мур…
Утім, не обійдеться і без знаменитостей. У головній програмі Берлінале – щонайменше дві німецькі знаменитості – режисери Вім Вендерс та Вернер Герцоґ, який, до речі, минулого року очолював головне журі фестивалю. Як і минулих років, на Берлінале бракує відомих американських режисерів. Цього року фестиваль може похвалитися хіба що приїздом братів Коенів на показ своєї картини – вестерну True Grit, який відкриє Берлінале. Проте зірок і пов’язаного з ними гламуру все одно не бракуватиме: на фестиваль завітають актори Метт Деймон і Демі Мур, Кевін Спейсі та Джеремі Айронс, Ральф Файнс та Дайян Крюґер.

Традиційно у конкурсній програмі фестивалю, окрім європейських та американських фільмів, представлено стрічки з Латинської Америки (Арґентина, Мексика, Уруґвай) та Азії (Китай, Південна Корея). Великий інтерес цього року привертають також фільми з Близького та Середнього Сходу – Ізраїлю та Ірану.

Скандал довкола журі
Тим часом Тегеран став причетним до неприємного скандалу напередодні фестивалю. Відомий іранський режисер Джафар Панагі, якого запросили до складу головного журі, нині сидить у в’язниці. За висловлення власних поглядів його засудили до шести років ув'язнення та 20 років заборони займатися своєю професією. Тож, його місце під час фестивалю пустуватиме. А очолить міжнародне журі відома акторка Ізабелла Росселліні. Саме під її керівництвом журі й визначатиме кращий серед 16 конкурсних фільмів.

Усі заходи Берлінале годі перелічити. Поряд із міжнародним кіно з конкурсної програми, фестиваль налічує різноманітні секції: незалежні й авторські роботи в «Панорамі», фільми, розраховані на молоду публіку, в секції «Покоління», цікаві новинки німецького кіноландшафту в секції «Перспектива – німецьке кіно», уважний погляд на «віддалені» країни й експериментальні форми в «Міжнародному форумі молодого фільму». «Ретроспектива» й Hommage, як правило, зосереджуються передусім на творчому доробку великих кіномитців. Цього року «Ретроспектива» присвячена шведському кінорежисеру Інґмару Берґману, а Hommage – німецькому актору Арміну Мюллеру-Шталю. Загалом за десять днів фестивалю буде показано 385 фільмів, з них чотири – у 3D-форматі.

Багато облич фестивалю
Ще тиждень – і Берлін перетвориться на столицю світового кіно. Поряд із Каннським та Венеційським кінофестивалями Берлінале належить до найвагоміших європейських кіноподій року. Це величезна акція, під час якої можна не лише переглянути фільми, але й взяти участь у цікавих дискусіях та гламурних вечірках. Щорічно продається понад 180 тисяч квитків. Берлінале цікавить не тільки фахівців, але й звичайну публіку, яка просто хоче насолодитися якісним кіно. Отже, мистецтво, гламур, свято й бізнес – усе це в німецькій столиці упродовж десяти днів – з 10 по 20 лютого.Статті

Архів