Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Статті

10.04.2012 20:48

«Трайбека-2012». Конкурс на найкращий ігровий фільм

Юрій Шевчук,
спеціяльно для
KINO-KOЛА, Нью-Йорк

Цьогоріч дванадцять повнометражних ігрових та документальних фільмів змагатимуться за грошові премії міжнародного кінофестивалю «Трайбека». Загальна їх сума 180 тисяч доларів, крім того лавреатам певних категорій присуджуватимуться ще й речові призи, витвори мистецтва, що їх за традицією жертвують для фестивалю визнані мистці сучасности. Тим разом серед авторів цих творів такі славетності, як Синді Шерман, Джей-Ар, Кейра Вокер та Стенлі Витні. Половина з учасників конкурсу на найкращий повнометражний ігровий фільм – це американські, а половина міжнародні кінопродукції. Такий баланс, на думку організаторів, засвідчує прагнення кінофоруму активно розвивати діялог міжнародних фільмарів як із американськими глядачами, так і з кінематографістами.

Українського спостерігача за перебігом «Трайбеки» напевно заінтригує те, що центральне місце у тематичній мозаїці фестивальних фільмів займають кордони у найрізноманітніших їх інтерпретаціях. Це і кордони, що їх ревно пильнують одні, і нелегално переходять інші герої, від пустельного мексикансько-американського у кінокартині «Дівчина» до морського кубинсько-американського, навколо якого розгортається колізія у «Ночі», до невидимих, але від того не меш реальних віковічних ліній поділу між осідлим світом селян-аграріїв і кочовим людом, що сусідить з ним у вражаючому турецькому  фільмі із оманливо прозаїчною назвою «За горою».

У конкурсі за найкращий ігровий фільм беруть участь такі кінотвори…

«Щастя в твоїх руках»/ La suerte en tus manos, режисер Данієль Бурман, Аргентина, міжнародна прем'єра, комедія. Протагоніст цієї історії Урієль – професійний гравець у покер. Його шлюб цілком вичерпався, і в ньому, як у давно відкритій пляшці пива, лишилася сама гіркота і жодних бульбашок. Зате він тішиться популярністю серед жіноцтва і користується цим, щоб розбудувати свій інтернет-бізнес азартних ігор. Тим часом до нього несподівано повертається Ґлорія, його перше дошлюбне кохання. У фільмі серед інших грає чудова Валерія Бертучелі та лунає музика оскароносного композитора Хорхе Дрекслера («Щоденники мотоцикліста»).

«За горою»/ Terenin Ardi, режисер і сценарист Емін Альпер (Туреччина, Греція), північноамериканська прем'єра. У старого гордого лісничого на ім'я Фаїк клопіт з кочовиками, що незаконно випасають худобу на його землі. Щоб провчити непроханих зайд, він разом зІ своїм дебелим помічником Мехметом краде в них козу й ріже її до родинного святкового столу. Цим він несвідомо провокує страшну кровну помсту. Ось як описує ефект від фільму офіційний прес-реліз фестивалю: «У цій психологічній драмі турецький режисер-деб'ютант Емін Альпер створює атмосферу тихого жаху, що від неї в глядача їжиться волосся на карку. Він досягає цього тим, що, замість показувати, навпаки приховує ескалацію насильства, що охоплює всіх протагоністів, штовхаючи їх до остаточної кривавої сутички».

«Перша зима»

«Перша зима»/ First Winter, режисер і сценарист Бенджамин Дикинсон, США, світова прем'єра. У своїй талановитій картині режисер виводить групу гипстерів із нью-йоркської дільниці Бруклин, що поїхали на ізольовану від усього світу сільську ферму і застрягли там через апокаліптичних масштабів аварію у системі електропостачання. Позбавлені тепла, електрики й будь-якого зв'язку із цивілізацією серед найлютішої за багато років зими, вони спочатку тішаться сексом, наркотиками та грою на гітарі. Але з плином часу і вичерпанням запасу харчів серед вчорашніх друзів спалахує боротьба за владу, лютують ревнощі, підозри й параноя. Це ставить під серйозну загрозу саму їхня здатність діяти у спільних інтересах заради того щоб вижити.

«Дівчина»/ Girl, режисер і сценарист Дейвид Райкер, США, Мексика, світова прем'єра. Зворушлива драма про самітницю-матір, що опинилася на життєвому роздоріжжі, втративши працю й материнські права на власного сина. У відчайдушній спробі заробити гроші, щоб заплатити за судові витрати у битві за сина, вона допомагає переправляти через кордон нелегальних іміґрантів. У процесі вона прив'язується до мексиканської дівчинки, переосмислюючи все своє минуле і змінюючи спосіб життя.

«Джек і Діяна»/ Jack and Diane,  режисер Бредлі Раст Ґрей, США, світова прем'єра. Гарячого літнього дня у Нью-Йорку волоцюга Джек і непосидюча Діяна закохуються одне в одного. Їхнє майже казкове кохання піддається випробуванню, коли Джек признається, що мусить їхати на навчання за кордон. Режисер Ґрей вплітає до сюжету елементи фільму жахів, свіжо і несподівано висновує стару як світ історію про радощі і страхи першого кохання.

«Джек і Діяна»

«Ненсі, змилуйся»/ Nency, Please, режисер Ендрю Сіманз, США, світова прем'єра. Головний персонаж Поль має всі підстави насолоджуватися життям. Він викладає літературу у престижному Єльському університеті. Він щойно поселився жити разом з коханою дівчиною, нарешті розпрощавшися із зловіщою в чомусь (він не встиг зрозуміти в чому саме) співквартиранткою Ненсі. Є лишень одна заковика – Поль через недбалість лишив на старому помешканні щось дуже важливе для себе. Ненсі ж не хоче повертати це йому. Несподівано чудове життя герою зависає над прірвою. Режисер-деб'ютант майстерно перетворює випадковий клопіт на всепоглинаючу фіксацію у цій психодрамі про примарність людського щастя.

«Поштівки із зоопарку»/ Kebun Binatang, режисер Едвин, Індонезія, північноамериканська прем'єра. Ця чудова казка відбувається у зоопарку Джакарти. Ляна, яку малою дівчинкою підкинули до зоопарку, виховался серед диких звірів. Нарешті настає час, щоб вона вийшла поза зоопарк, у новий, невідомий і страхаючий світ людської дійсности. Там Ляна закохується в чарівного чаклуна.

«Ніч»/ Una noche, режисер  і сценарист Лусі Малой (Велика Британія, Куба, США), північноамериканська прем'єра. Кубинським підліткам Раулеві й Еліо остогидло обслуговувати багатих чужоземних туристів. Їм не дає спокою думка про те, що за якусь сотню кілометрів у Маямі вони могли б мати захопливе нове життя. Проти Рауля висунуто звинувачення у нападі на туриста і йому не лишається нічого іншого, як тікати. Це у свою чергу ставить Еміліо перед болючою дилемою, бо тікати значило б лишити самою його любу сестричку. Фільм «Ніч» простісінько пульсує бунтівною енергією молодого покоління Гавани.

«Сьомий підрозділ»

«Сьомий підрозділ»/ Grupo 7, режисер Альберто Родрігес, Еспанія, міжнародна прем'єра. Перед Сьомим підрозділом, напівофіційним формуванням поліції, на перший погляд неможливе завдання – очистити місто Севію від найстрашнішого зла, наркоторговців, і зробити це треба до початку Всесвітньої виставки «Експо-1992». Чого б це не коштувало. Намагаючися виконати неможливу місію, спецпідрозділ неуникно скочується в болото беззаконня, а його члени, покликані, охороняти закон, самі стають злочинцями, насильниками й вбивцями. Водночас, розпалені насильством, брехнею й амбіціями, двоє офіцерів підрозділу опиняються по два протилежних боки сутички.

«Заколотниця»/ Rebelle, режисер і сценарист Кім Нґуен, Канада, північноамериканська прем’єра. У свої чотирнадцять років Комона пережила таке, що затьмарює найжахливіші кошмари із життя дорослих людей. У цій гіпнотичній драмі, цілком знятій в Конґо, головна героїня розповідає дитині, що росте в її лоні, жахливу історію власного життя, коли на її село напали антиурядові повстанці.

“Поки ми були тут»/ While We Were Here, режисер і сценарист Кет Койро, США, світова прем'єра. Письменниця Джейн з чоловіком їдуть у подорож до Неаполя, сподіваючися вприснути нове життя у шлюб, що непомітно розпадається. Джейн втратила здатність писати – у неї так званий «письменницький параліч». Щоб подолати цей стан, вона їде у денну подорож на мальвничий острів і там знайомиться з молодим американцем, що веде життя самітника. Між ними спалахує несподіване почуття, що штовхає героїню докорінно змінити власний світ.

«Йоссі»

«Йоссі»/ Ha-Sippur Shel Yossi, режисер Ейтан Фокс, Ізраїль, світова прем'єра. У цьому ще до прем'єри широко розрекламованому фільмі режисер повертається до історії персонажа свого попереднього гучного фільму «Йоссі та Джеґер», який здобув приз за найкращу чоловічу роль на МФК «Трайбека» у 2003 році. Її магнетично зіграв актор Огад Нолер. Мешканець космополітичної столиці країни Йоссі ретельно приховує свою статеву орієнтацію і тому живе самотньо, ховаючися за маскою «нормального чоловіка», яких тисячі в Тель-Авіві. Випадкове знайомство із групою солдатів запалює в ньому бажання жити не ховаючися і вповні реалізувати всі свої таланти. Тема статевої ідентичности давно перестала бути не те що забороненою, а якоюсь винятковою в західному кінематографі. Вибір «Йосі» як фільму, що відкриє конкурс у цій категорії, це не данина політкоректності, а радше жест визнання естетичних якостей твору, а також вияв підтримки пошуків талановитого режисера, чиї фільми тішаться популярністю у Нью-Йорку.

 Статті

Архів