Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Статті

28.01.2014 16:35

У прокат вийшла стрічка про українця, якого все «дістало»

Вікторія Хоменко, Gazeta.ua

До українського кінотеатрального прокату 23 січня вийшов повнометражний ігровий фільм учасників Сценарної Майстерні сценаристки Ії Мислицької та сценариста й режисера Валентина Васяновича «Креденс», що став суголосний суспільним подіям останніх місяців...  Щоб позбутись непроханих гостей, герой мусить відкласти віолончель і взяти в руки міцного кийка. Саме тому девізом картини обрали: «Ти чого такий сердитий? Бо дістали»...

"Наша історія не вибухова, скажімо так. Вона іронічна, драматична, важка, а місцями смішна. Вибух там укінці", - каже Валентин Васянович. Це друга повнометражна робота київського режисера. Дія фільму відбувається у сучасному різдвяному Львові.

"Цей фільм робили на українському матеріалі зі специфічними фарбами, які присутні у країні. Але в основі все одно лежить історія людська", - продовжує режисер. - "Якщо попередній фільм у нас повністю був розкадрований з початку до кінця (дебютна робота Валентина Васяновича "Звичайна справа" вийшла в прокат минулого року - Gazeta.ua), то тут ми приїжджали на зйомку і починали шукати. Ідеї народжувалися по ходу".

Головний герой — скромний та нерішучий віолончеліст Львівської Опери. Орест має дружину й сина, а ще, ну надто вибагливих родичів. Тесть постійно згадує на часи, що пройшли, а теща — окрім, подарунків, у вигляді старого і нікому непотрібного креденсу (важкої дерев'яної шафи-комоду), вручає, а правильніше сказати вимагає, щоб Орест зробив дитину сестрі власної дружини.

"Хотів колись зробити по регіонам такі історії. Але зараз не готовий. Треба зупинитися і почекати. Усі регіональні відмінності завжди цікаво спостерігати і показувати", - пояснює Валентин Васянович. Остаточний монтаж фільму закінчили у жовтні минулого року. А уперше презентували на Одеському кінофестивалі в липні.

Жанр визначають як сімейну драму з елементами інтелектуальної комедії. Автори фільму говорять про "Креденс" як історію протистояння хижого радянського і традиційного українського світоглядів. Щоб позбутись непроханих гостей, герой мусить відкласти віолончель і взяти в руки міцного кийка. Саме тому девізом картини обрали: "Ти чого такий сердитий? Бо дістали".

У фільмі знімалися: Андрій Самінін, Ольга Гришина, Михайло Жонін, Наталія Васько та інші.

"Коли я прочитала сценарій, у мене був шок. Бо найскладніше людині зізнатися в недоліках своїх, своєї родини, країни. Ми боїмося цього, але це перший крок до виліковування", - згадує акторка Наталія Васько про перше прочитання сценарію "Креденс".

"Я прийшла на проби і кажу: "Оце в цьому зніматися? Ні, такого ж не може бути, щоб мама і підставляла своїх дочок. Такого не буває". Але, читавши сценарій, я знаходила відповіді на свої питання. У сценарії проглядаються усі ті ступені насильства — дійсно, насильства з дитинства. Як змінюється людина. Як викривляється її уявлення про те, що що добре і що погано... Оцінює світ на рівні свого ега — чи мені добре, чи мені комфортно. Я сама знаю на досвіді своєму, що є сім'я, приміром, де товаришують дві сестри і їхні діти одружуються, бо вони не хочуть міняти побут, що мають. Цей фільм — змога побачити себе зі сторони", - додає акторка.

  • Сценарій Валентина Васяновича та Ії Мислицької КРЕДЕНС, а також його обговорення читайте на СМ тут >>>


Статті

Архів