Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Статті

09.11.2016 18:20

Члени Українського Оскарівського комітету просять підтримати «Українських шерифів»

Члени Українського Оскарівського комітету звернулися із листом до міністра культури України Євгена Нищука, в якому висловили прохання підтримати коштами американську PR-кампанію фільму «Українські шерифи» Романа Бондарчука, який було висунуто Україною на премію «Оскар» у номінації «Фільм іноземною мовою».

Також члени Українського Оскарівського комітету виступили з ініціативою започаткувати щорічний грант підтримки українського фільму, висунутого на здобуття премії Американської кіноакадемії, оскільки така практика існує «в усіх європейських країнах».

У листі, який 7 листопада 2016 року було публічно поширено Українським Оскарівським комітетом, але надіслано до Міністерства культури раніше, йдеться про те, що «аби український фільм мав шанси потрапити до шорт-листа, з якого журі й обиратиме переможця, для нього треба розробити і втілити PR-кампанію, зробити його помітним для членів [Американської] кіноакадемії, організувати для них спеціальні покази в Лос-Анджелесі із представленням фільму. Конкуренція дуже висока і виграє та країна/команда, яка зможе завоювати прихильність більшої кількості академіків. Адже академіки отримують лише анкету з назвами фільмів-конкурсантів й без належної кампанії потрапити хоча б у дев’ятку просто неможливо.

У європейських країнах існують державні гранти для оскарівських кампаній, які надаються на підтримку фільму, номінованому країною. Франція, Німеччина, Польща, країни Балтії, Грузія – усі вони, підтримуючи кампанії своїх національних фільмів, посилюють імідж власних країн на міжнародному рівні. Команди із цих країн вже працюють в США, проводять PR-кампанії своїх фільмів».

В Українському Оскарівському комітеті зазначають, що автори й продюсери «Українських шерифів» уклали план промоційної кампанії стрічки, для практичного втілення якого необхідно 30 тисяч доларів. Одначе, такі кошти у них відсутні.

Автори й продюсери стрічки «зверталися у приватні фонди, до українських меценатів, але всюди отримали відмову, – йдеться у листі. – Державне агентство з питань кіно запропонувало покрити лише витрати на переліт та друк матеріалів. Але основних коштів на кампанію досі немає».

«Ситуація виглядає загрозливою – бо кращі сеанси в кінотеатрах Лос-Анджелесу викуповуються фільмами-конкурентами з інших країн, рекламні можливості також заповнюються конкурентами», – підсумовують члени Українського Оскарівського комітету.

Відтак, вони закликають міністра культури Євгена Нищука «посприяти виділенню коштів на участь фільму «Українські шерифи» в Оскарівських перегонах 2016–2017», а також – «розглянути можливість заснування щорічного гранту підтримки українського фільму», висунутого на премію «Оскар» Українським Оскарівським комітетом, «як це робиться в усіх європейських країнах».

«Без цього кроку усі українські фільми, які Український Оскарівський комітет надсилатиме до [Американської] кіноакадемії, будуть приречені, що ставить під питання доцільність нашої роботи в цілому», – зазначили члени Українського Оскарівського комітету, які підписали листа.

Така оцінка ситуації, слід зазначити, дещо відгонить катастрофізмом. Два роки тому процес реформування Українського Оскарівського комітету було розпочато саме тому, що під час висунення на премію Американської кіноакадемії фільму від України члени тодішнього комітету знехтували «Племенем» Мирослава Слабошпицького – стрічкою, яка мала цілком реальні шанси потрапити до короткого списку в «оскарівській» номінації «Фільм іноземною мовою» в силу трьох нагород, отриманих на Каннському МКФ, а також угоди з американським дистриб’ютором, який був готовий випустити фільм в кінопрокат і провести відповідну промо-кампанію на його підтримку – і то без залучення коштів з державного бюджету України.

Зрештою, і цього року найпомітніші іншомовні стрічки, які, на думку американських кінокритиків, претендують на «Оскар», або вже були в американському кінопрокаті, або найближчим часом опиняться там, або були представлені на провідних кінофестивалях Європи та Північної Америки, де отримували нагороди і були широко висвітлені спеціалізованими галузевими ЗМІ.

Заявлену ініціативу Українського Оскарівського комітету прокоментували в ефірі «Громадського телебачення» голова Українського Оскарівського комітету Алік Шпилюк та перший заступник голови Державного агентства України з питань кіно Сергій Неретін. Запис інтерв’ю із ними було опубліковано на Youtube 5 листопада 2016 року.

Зокрема, пан Неретін висловив впевненість, що цього року з державного бюджету кошти на промоцію стрічки серед членів Американської кіноакадемії автори і продюсери «Українських шерифів» не отримають. Одначе, в майбутньому необхідно передбачити в бюджеті такі витрати. Ініціатива Українського Оскарівського комітету має посприяти саме цьому.

Натомість голова Українського Оскарівського комітету Алік Шпилюк зазначив, що звернення до міністра культури Євгена Нищука є скоріше кроком для започаткування діалогу про необхідність участі держави у міжнародній промоції українських фільмів, які висувають на премію «Оскар», а також висловив сподівання, що розголос допоможе знайти приватних осіб або недержавні інституції, які підтримають заплановану PR-кампанію «Українських шерифів».

7 листопада 2016 року Сергій Неретін уточнив в інтерв’ю арт-оглядачу радіо «Голос столиці» Олені Чиченіній, що Держкіно профінансує поїздку Романа Бондарчука і ще одного члена команди фільму до Лос-Анджелесу, а також частково компенсує їм витрати на проживання на суму близько 80 тисяч гривень. Одначе, більше коштів агентство виділити не зможе.

Принагідно зазначимо, що попри те, що листа членів Українського Оскарівського комітету було спрямовано до Міністерства культури, питанням промоції українського кінематографа радше має опікуватися саме Держкіно. До того ж, розглядати таку промоцію у майбутньому слід в контексті імплементації положень проголосованого Верховною Радою України закону №3081-д «Про державну підтримку кінематографії в України», що нині знаходиться на підписі у Президента України Петра Порошенка.

Коментування ж ініціативи Українського Оскарівського комітету представником Держкіно є невипадковим ще й тому, що агентство долучилося – разом із Національною спілкою кінематографістів України та Асоціацією продюсерів України – до укладання нового регламенту роботи Українського Оскарівського комітету, а також сприяло тому, щоб діяльність сформованого за новими правилами складу Українського Оскарівського комітету було розпочато.

Раніше автори та продюсери українських фільмів, що їх висували на «Оскар», не зверталися по державну допомогу у такий публічний спосіб, із залученням «голосів» членів Українського Оскарівського комітету. Хоча тоді – так само, як і нині – промоцію фільму їм слід було організовувати самостійно, відповідно до багатолітніх усталених практик американської кіноіндустрії, адже місцевого дистриб’ютора у них не було.

Вочевидь, в «Українських шерифів» були відсутні ресурси на таку діяльність із просування і тоді, коли вони у серпні 2016 року подавали заявку на участь у відборі на висування на премію «Оскар», і тоді, коли 9 вересня 2016 року Український Оскарівський комітет назвав фільм Романа Бондарчука стрічкою, що претендуватиме на премію «Оскар» у номінації «Фільм іноземною мовою» від України, і за місяць після того, коли Американська кіноакадемія 11 жовтня 2016 року допустила їх до змагань.

Листа до міністра культури Євгена Нищука підписали голова Українського Оскарівського комітету Алік Шпилюк, члени Українського Оскарівського комітету Дмитро Томашпольський, Олексій Першко, Олександр Гусєв, Мирослав Слабошпицький, Людмила Новікова, Дарія Бадьйор, Володимир Тихий, Наталія Мусієнко, Андрій Дончик, Сергій Лозниця, Кіра Муратова, Дмитро Десятерик і Марина Врода. Також свій підпис під листом поставила секретар Українського Оскарівського комітету Ольга Олещенко.

Водночас, не підписали листа члени Українського Оскарівського комітету Андрій Халпахчі та Аксінья Куріна

Подаємо текст листа, спрямованого Українським Оскарівським комітетом до Міністерства культури України.

Сергій ВасильєвСтатті

Архів