Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Статті

Кіноклуби

07.12.2006 15:51

Прем’єра фільму "Іван Франко" в Домі кіна

Іван Франко7 грудня, о 19-00, в Синій залі Дому кіна відбудеться прем’єра повнометражного науково-пізнавального фільму "Іван Франко", знятого студією "Кінематографіст" до 150-річчя від дня народження письменника. У фільмі знімався онук Івана Франка Роланд Франко, що він буде присутній і на прем’єрі, і актор Олексій Богданович. Сценарій картини написали Світлана Степаненко і Богдан Жолдак, режисер і оператор – Михайло Лєбєдєв.

З прес-релізу фільму: "Чому Іван Франко не встиг отримати Нобелівську премію? Чому він першим у нас перекладав Карла Маркса і піддав його нищівній критиці? Чи помер він своєю смертю? Чому фальсифікувалася причина його смерті? Чому ще й досі повністю не видрукувано його твори?

Наш фільм без зайвих прикрас висвітлює окремі моменти життя письменника, а також його творчий і життєвий шлях в цілому на фоні тодішніх суспільних та політичних подій. Творча група намагалася відтворити атмосферу тих місць, де народився, жив і працював наш Каменяр.

"Я не вважаю себе ані таким великим талантом, ані жодним героєм, ані таким взірцевим характером. Я ніколи не ставав на котурни, ані щадив себе. Я від малку засвоїв дві заповіді – власне почуття обов’язку і потреба ненастанної праці", – сказав Іван Франко у промові під час святкування 25-річного ювілею своєї письменницької діяльности.

Протягом багатьох років офіційна пропаганда так замусолила образ Франка, що його більшість вважає лише співцем боротьби. У підручниках – здебільшого штампи: "носій передових ідей", "борець за щастя експлуатованого народу", "натхненний провісник нового життя!".

Містичні мотиви, викликані фізичними стражданнями і нервовим розладом, превалювали у пізній творчості Франка. Галюцинації він втілював у натуралістичні описи смерти, жаху, страхів. До цього часу ці "діти страждань" зберігаються в архівах. У фільму вперше широкому загалу представлена "Історія моєї хвороби", яка із вражаючою відвертістю розповідає про найтрагічніші моменти із життя поета.

П’єса "Украдене щастя" ставиться скрізь уже більше 100 років. Аж три екранізації за нею було! В чому причина? Тут треба подумати: а хто украв особисте щастя у Франка? Франко зашифрував тут обставини особистого життя, тому вона така вражаюча. Хто краде щастя в чесного чоловіка? Жандар! Поліційна сила щоразу руйнувала особисте життя геніального письменника, і він відповів їй належним чином.

Символом останніх літ життя класика є одна легенда, почута нами в Нагуєвичах. Дитиною Іван впустив у колодязь ключі, а незабаром у нього влучила блискавка. За повір’ям, вода із такого колодязя вважалася "нечистою", і його засипали. Франко згадав про цей випадок, коли його замучили болі у розбитих паралічем руках. Йому ввижалося: дістане втоплені у колодязі ключі – і сили повернуться. На схилку літ поїхав у рідні Нагуєвичі, де жив його вітчим. Чи то вітчим дав лопату, але хворі руки не слухались Франка, чи то він взагалі прогнав пасинка. Але коли у 1981 році при будівництві музею-садиби Франка (реставрувати вже було нічого) колодязь все ж таки відкопали, ключі знайшлись, і із землі одразу пішла вода. Чиста, джерельна, якої можна напитись і сьогодні".RSS

Кіноклуби

Архів