Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

Крамниця

Новини

Арґумент-Кіно


Социальная сеть Ронин

Енциклопедія

Обговоренню не підлягає/Undisputed

horisontal frame

Режисер: Волтер Гілл
Сценарист: Девід Ґайлер i Волтер Гілл
Актори: Веслі Снайпс, Вінґ Реймс, Пітер Фальк, Джон Седа, Вес Стаді, Майкл Рукер, Дейтон Колли, Фішер Стівенс
Країна-виробник: США, 2002 
Кіностудія: Amen Ra Films, Hollywood Partners Munich, Millennium Films Inc., Miramax Films, Motion Picture Corporation of America (MPCA)
Рік: 2002
Час: 0 хв.
Формат: кольоровий 

На піратському відео фільм називався “Незаперечний” (російською – “Неоспоримый”), у ліцензії вийшов як “Обговоренню не підлягає”. Але взагалі-то слово Undisputed правильно перекласти як “Абсолютний”, бо йдеться тут про титул чемпіона світу з боксу.

1975 року режисер-дебютант Волтер Гілл заявив про себе як про майбутнього ґуру жанру “екшн”, зафільмувавши “Важкі часи” – на диво свіжий та нестандартний ретро-бойовик про бійки навкулачки з Чарльзом Бронсоном у головній ролі. Але сьогодні, подібно до більшости успішних режисерів 1980-х, Гілл виглядає живим анахронізмом: професійної деґрадації ще не відчувається, але контакт з авдиторією та чуття успіху вже втрачені. Повернення до боксерської тематики в Undisputed виглядало спробою знову розіграти щасливу карту майже тридцятирічної давнини.

Чемпіон світу з боксу у важкій вазі “Айсмен” Чепмен (Вінґ Реймс) отримує термін за зґвалтування. Але у в’язниці, куди його запроторюють, є свій чемпіон – Монро Гатченс (Веслі Снайпс), колишній професійний боксер, довічно ув’язнений за вбивство. Старий бос мафії (Пітер Фальк), що сидить у тій самій в’язниці та захоплюється історією боксу, вимагає зустрічі двох чемпіонів – причому за старими лондонськими правилами, коли не було ані раундів, ані рефері, ані рукавичок…

Очевидне зіставлення “Чепмен – Тайсон” є головною приманою фільму (прізвисько “Айсмен” теж щось означає, принаймні, для самого Гілла: адже саме так звали міфічного суперзлочинця з “Інших 48 годин”). Дехто навіть кинувся дізнаватися, чи не розповідають нам тут езопівською мовою про справжні тюремні пригоди Залізного Майка. Та найцікавішим у фільмові є не паралелі з історією Тайсона, а якраз фіктивні елементи: простий, але цікавий сюжет, ненав’язлива мораль і першокласно розіграний бокс.

Згідно з кращими традиціями в’язничної драми, Гілл населяє свій фільм десятками пам’ятних другорядних персонажів. Кожного з них представляють титром з його іменем, злочином і терміном ув’язнення – один з кількох нарочитих формальних прийомів, що ними Гілл намагається “осучаснити” свою кіномову. Це ще й надзвичайно прискорює процес знайомства з персонажем, але на головного героя часу все одно не вистачає. Половину своєї ролі Снайпс проводить на ринзі, а іншу – у карцері; відповідно, єдине, що нам достовірно відомо про нього по закінченні фільму – це те, що він розуміється на боксі та любить будувати паґоди з сірників.

Проте, попри певну шаблоновість режисерського мислення та загальну примітивність задуму, фільм вийшов доволі цільним і несподівано людяним – особливо у трохи наївному фіналі в дусі “Янголів з брудними обличчями” та “Людини, що пристрелила Ліберті Веланса”. Мабуть, спрощеність сюжету та схематичність героїв усе ж входила до авторського задуму. Сам Гілл суворо відповів критикам, що намагалися шукати в його фільмові якийсь підтекст: “Я вважаю, що це історія про бокс, і якщо тут і є метафора, це пройшло повз МЕНЕ”.

Додати нічого. Волтер Гілл волів зняти фільм про бокс, і він його зняв. Промоція Undisputed, порівняно широка для “Б”-фільму, проходила здебільшого на боксерських вечорах у Лас-Веґасі. Їхні завсідники, напевно, високо оцінили експресивний двобій у шестиунцових рукавичках між Веслі Снайпсом і Вінґом Реймсом. Але загалом уже очевидно, що на Undisputed очікує доля “Красунчика Джонні” та “Джеронімо” – інших великих проектів Гілла, що так і не знайшли свого глядача. Судячи з усього, Гілл прийшов до категорії “Б” всерйоз і надовго – але “абсолютним чемпіоном” він тут навряд чи стане.

Олексій Сахалтуєв


Енциклопедія