Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

Крамниця

Новини

Арґумент-Кіно


Социальная сеть Ронин

Енциклопедія

Незайманки-Самогубці/The Virgin Suicides

horisontal frame

Режисер: Софія Коппола
Сценарист: Софія Коппола
Актори: Ей Джей Кук, Ганна Р. Голл, Леслі Гайман, Челсі Свейн, Джеймс Вудс, Кетлін Тернер
Країна-виробник: США, 1999 
Кіностудія: American Zoetrope, Eternity Pictures, Muse Productions
Рік: 1999
Час: 0 хв.
Формат: кольоровий 

“Незайманки-самогубці” Софії Копполи породжують майже моментальне, дивне відчуття, щемливе і світле водночас: наче останній раз літав уві сні…

Дівчата сім’ї Лісбонів ідуть із життя одна за одною, лишаючи по собі розбиті серця й болісно-нерозв’язні питання. Ніхто, від батьків до однокласників, не в змозі зібрати докупи цю вбивчу головокрутку. При тому фільм рідкісно гармонійний: неймовірна, якась дитяча, легкість поєднується тут з правдою ситуацій і конфліктів. Ніякого надриву, жодних натяжок. Атмосфера маленького містечка відтворюється дуже старанно, сказати б, навіть всеосяжно. Наскрізна музична тема – трохи сентиментальна й чуттєва водночас. Рапіди, неспішні панорамування, навмисно уповільнений ритм, що він раптово, спалахами, перебиває карнавальні, стихійні епізоди свята, торжества, вивільнення життєвої енерґії. “Незайманки” мов би занурені у в’язку неквапну прозорість, де всі – на виду зусибіч, кожний, кожна у своєму жаданні. Але то прозорість бурштину, й саме повітря забарвлене тривожними відтінками далеких, неприборкуваних пристрастей і близьких бід. Саме тому, серед цих напівтонів, потрібна гранична відвертість виконання, і вона блискуче вдається молодим акторам. Втім, навіть про це подумати ніколи. Дивишся і згадуєш свою шкільну маячню, з її маленькими катастрофами та неземними захопленнями; всі школи однакові, будь-яке дитинство унікальне. Таку прочитуваність глядачами Коппола-молодша створює, наче граючись, а це ознака безумовної майстерности... І питання у всіх лишається одне й те ж: чому, чому ці дівчата, ці чарівні, волелюбні красуні наклали на себе руки? Можна все списати на повсякденну тиранію провінції чи на занадто суворих пуритан-батьків. Але ж вичерпної відповіді це не дає. Життя просто покидає дім Лісбонів – варто згадати хоча б епізод зі старим деревом, що його хочуть спиляти за наказом мерії, і тоді вся родина кидається на його захист. Але дерево все одно гине. Гине дерево, гинуть і квіти.

Може банально, та все ж: певне дівчатам катастрофічно не вистачало любови. Не просто батьківської чи чоловічої, а такої, в яку можна було б поринути з головою, забувши про все на світі.

Любови, що сама подібна до смерти.

Дмитро Десятерик


Енциклопедія