Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

Крамниця

Новини

Арґумент-Кіно


Социальная сеть Ронин

Енциклопедія

Голлівуд / Hollywood[англ. Hollywood] – центр американської кінематографії, розташований ув одному з районів Лос-Анжелеса, що у штаті Каліфорнія, в якому історично були зосереджені головні американські кіностудії; у широкому розумінні – „фабрика мрій”, найбільший світовий постачальник комерційної кінопродукції. Спочатку Голлівуд був селом, яке дістало назву від велетенського ранча, розташованого на його місці наприкінці минулого століття. Кіновиробництво розпочалось у Лос-Анжелесі у 1907 році, а безпосередньо в Голлівуді – у 1913 році, з вестерна Сесіла Б. Де Мілля „Чоловік індіянки”/ The Squaw Man. До 1920, завдяки швидкому зростанню низки великих студій та виникненню системи кінозірок, тут знімалося близько 800 фільмів щорічно, а сама назва стала символом розкошу, солодкого життя й ілюзорної магії кіна.

З кінця 40-х років телебачення стає все більш могутнім конкурентом кіновиробництву, а продюсери й режисери все частіше прагнули знімати фільми там, де це коштувало дешевше: на східному узбережжі або за кордоном. На початок 60-х років більша частина фільмів знімалася незалежними продюсерами, і студійну систему було зруйновано остаточно. Однак символічний Голлівуд продовжує існувати: він виступає своєрідним світоглядом, що тримається на штучних законах і орієнтований на розваги. Він не має фізичних кордонів, бо нині більшість студій не розміщуються на його території, а власне фільми знімаються за його межами. Але Голлівуд як і раніше залишається синонімом американського кіна.

У 1923 на помітному місці на вершині пагорба розташували великі 15-метрові літери Hollywoodland, останніх чотирьох літер час не пожалів. Поступово почалося перетворення навколишніх місць у велетенський музей під відкритим небом, Мекку кінофанів.

Сьогодні головна тамтешня визначна пам’ятка – однойменний з районом бульвар Голлівуд, де знаходиться Алея слави (Алея зірок), в асфальт якої вмуровано більш ніж дві тисячі мармурових зірок з іменами кінокумирів та інших знаменитостей з мистецького світу. Тут же, навпроти схожого на пагоду славетного Китайського кінотеатру, імениті лицедії залишають на бетонних плитах свої автографи – відбитки рук, ніг, особливо винахідливі, як Вупі Голдберґ, носів і навіть лап – диснеївський Дональд Дак та вівчарка-кінозірка Рін Тін Тін.

Назви найближчих вулиць, сусідніх районів і навіть пляжів, відомі будь-якому кіно-телеглядачеві. Бульвар Сонця, що заходить (Сансет-бульвар), район Мелроуз, Сант-Моніка, Санта-Барбара, Малібу і, звісно ж, район Беверлі-Гіллз, у центрі якого розташувався ресторан „Планета Голлівуд” – спільне дітище Шварценеґґера, Сталлоне та колишнього подружжя Брюса Вілліса й Демі Мур. Так, навіть закусочно-шинко́ві заклади тут надбання історії, бо багатьма з них володіють мультимільйонери від кіна. Наприклад, Стівен Спілберґ, чий ресторан стилізований під субмарину з відповідною назвою „La Dive!” („Пірнай!”). А для прихильників духовної їжі – безліч кіномузеїв і культових місць поклоніння, наприклад, могила Мерилін Монро.

„Золота доба” Голлівуду (1930-1945) давно відійшла в минуле, але в Каліфорнії як і раніше знаходяться офіси найбільших кіно-телеорганізацій та приватні будинки кінозірок, що передавалися з рук у руки. І хоча американці вже давно знімають фільми по всьому світу, саме тут б’ється серце гігантської кіноімперії, що панує завдяки фінансовій могутності транснаціональних корпорацій світової кіноіндустрії.

Фільми про період становлення Голлівуду: „Доброго ранку, Вавилон”/ Good Morning, Babylon братів Тавіані, „Нікель одеон”/ Nickelodeon Пітера Боґдановича. Про голлівудську кіносистему „Магнат”, „Гравець”/ Player, „Габлі-баблі”, „Пурпурова троянда Каїра”/ The Purple Rose Of Cairo.>

Володимир Миславський,
„Кінословник. Терміни, визначення, жарґонізми”
(Харків, 2006)

Енциклопедія