Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Зйомки

04.09.2003 16:53

"Настроювач” – нова надія українського авторського кіна

Теплим сонячним ранком 1 вересня на мальовничому скелястому узбережжі одного з одеських пляжів стартував знімальний період нового фільму Кіри Муратової під назвою “Настроювач”. Власне, перший знімальний день відбувся в Одесі ще раніше – 27 серпня, в приміщенні одного з копіювальних центрів. Проте повноцінний знімальний графік розпочався першого дня осени. Тоді ж був і перший день зйомок за участи Рєнати Літвінової – виконавиці однією з основних ролей у цьому фільмові. Того ж дня за знімальним графіком був запланований приїзд до Одеси для роботи в стрічці відомої російської акторки Алли Дємідової (до речі, вона вперше запрошена до картини Муратової). Наприкінці тижня до Одеси також прибуває Ніна Русланова. Праця почалася.

За іронією долі перший знімальний день проходив у безпосередній близькості від одеського нудистського пляжу, тому зацікавленими спостерігачами за знімальним процесом були не тільки випадкові перехожі й відпочивальники, а й одеські нудисти, що вони зрідка з’являлися на скелях у всій своїй красі. Того дня кіногрупа знімала сцени за участи Рєнати Літвінової і виконавця головної ролі – художнього керівника комік-трупи “Маски” (і, до речі, за сумісництвом – депутата Одеського міськради) Георгія Делієва. Власне, Делієва в його нинішньому образі можна було навіть не впізнати на знімальному майданчикові. Тому глядачі, що вони звикли до його колишньому іміджу з “Маски-шоу”, швидше, будуть дуже здивовані його нинішнім образом звичайної і непримітної людини з юрби. Не меншою несподіванкою стали слова самого ж Георгія про те, що він грає в фільмі “латентного вбивцю”. “Мій герой – це авантюрист, – каже Делієв у короткому проміжку між зйомками. – Авантюрист, який вміє любити, бути закоханим і готовий жертвувати заради любови. Але він усе одно не здатен на вбивство. Сценарій фільму дуже цікавий. Він мене захопив і я занурився до нього повністю. Як на мене, то в фільмові дуже багато кумедних моментів. Щодо жанру, то мені складно його визначити. Це – Кіра Муратова...”

Наразі, звісно ж, немає сенсу й неможливо намагатися навіть вгадати, яким може вийти майбутній фільм. Але вже після спостереження за фільмуванням перших сцен збоку чітко простежується знаменитий муратовський ґротеск. Скажімо, в сцені на пляжі статичну ідилію двох героїв на узбережжі раптом порушує надокучливий продавець вина, що він з’являється в кадрі, перев’язаний простирадлом під давньогрецький стиль, із лавровим вінком на голові й амфорою на плечі. З боку – дуже смішно. Що врешті-решт потім вийде на екрані – побачимо.

Напевно, на сьогодні “Настроювач” – це єдина стрічка в українському кіновиробництві, до якої привернена така увага. Ще до початку фільмування про неї повідомили всі одеські й чимало зі столичних мас-медій. У день зйомок на пляжі 1 вересня відразу декілька телегруп київських телеканалів чергували на узбережжі всю першу половину дня, безуспішно намагаючися взяти інтерв'ю в режисера і Рєнати Літвінової. Асистенти кінорежисера лише по-людському просили журналістів не відволікати і не дратувати Кіру Муратову телекамерами, і тим паче – своїми запитаннями та інтерв'ю. Коли ж телевізійники з “Нового каналу”, котрі до цього знімали знімальний процес зі схилу над пляжем, вирішили безпардонно зійти вниз і наблизитися до кіногрупи, їх чемно попросили (за допомогою міліціянта) знову піднятися нагору і не заважати акторам зосередитися. Спроба телебачення нахабно підійти до Рєнати Літвінової і попросити інтерв'ю наражалася на потужний заслін асистента режисера, який дохідливо і по-одеському популярно пояснив телевізійникам, що не можна чіплятися до акторів.

Знімальний майданчик Муратової – це не місце для докучливих журналістів і телепапараці. Переконуєшся в цьому вкотре, коли спостерігаєш за процесом збоку і бачиш, з якою захопленістю й віддачею працює вся команда. Безпосередньо зйомки сцен проходять швидко – лише один-два дублі, але цьому передує довга і ретельна підготовка: вибір мізансцен і прорахунок руху камери, робота з акторами, чітке розташування навіть незначних деталей реквізиту... А головне – навіть стороннім поглядом “людини з вулиці” відчуваєш, як народжується фільм просто на знімальному майданчикові. Ці дні кіногрупа “Настроювача” проведе вже в павільйонах, а в суботу, 6 вересня, знову вийде на натурні зйомки – цього разу на одну з центральних вулиць Одеси.

Олег Мельничук, Одеса


Зйомки

Архів