Національний кінопортал KINOKOLO.UA

Фотобанк

"Вічне світло незаплямованого розуму"

Rambler's Top100

Енциклопедія

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

КрамницяНовини

Арґумент-Кіно

Зйомки

08.12.2005 14:59

Сергій Михальчук фільмує в Сирії

Сергій МихальчукНаталя Конончук

Один із найкращих – і найбільш затребуваних – українських операторів, Сергій Михальчук, фільмує в Сирії повнометражну ігрову картину "Посвідчення особи"/Identification із сирійським режисером Ґассаном Шмейтом.

Для Сергія це вже п’ята повнометражна робота – доти були український "Мамай" (2002) з Олесем Саніним, російські "Коханець" (2002) і "Мій зведений брат Франкенштейн" (2004) з Валерієм Тодоровським та російсько-український "Контакт" (2005) з Андрєєм Новосьоловим. Для Ґассана Шмейта "Посвідчення особи" – третя повнометражна ігрова картина. Ґассан – випускник Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого (закінчив 1983 року майстерню неігрового кіна Володимира Небери, його однокурсники – відомі українські режисери Сергій Буковський, Юрій Терещенко, Володимир Оселедчик), зняв низку документальних стрічок, а також дві повнометражні картини – "Щось горить"/Something Is Burning (1993) і "Чорне борошно"/Black Flour (2001). Ґассан одружений з українкою Лідією Ющенко, вона виступає в його ігрових картинах як художник із костюмів.

Власне, завдяки своїм постійним контактам з Україною – через колишніх київських однокурсників, дружину й сина Руслана, який зараз навчається в Інституті кіна і телебачення Київського національного університету культури і мистецтв на катедрі телережисури, Ґассан вийшов на співпрацю із Сергієм Михальчуком. Ґассан і Лідія намагаються підтримувати постійні контакти з українським кіном, зокрема – запрошуючи українські фільми до участи в Дамаському міжнародному кінофестивалі, допомагаючи спільним проектам (один із них – телевізійний фільм "Роксолани. Століття ХХІ", що його на початку 2005 року зробив Юрій Терещенко). Кілька років тому Руслан привіз із Києва батькам касету з фільмом "Мамай". Як визнає Ґассан, його надзвичайно вразила в картині операторська робота, згодом на Дамаському МКФ він подивився "Коханця" – ще один фільм Сергія Михальчука. Отже, коли Ґассан Шмейт починав роботу над новим повнометражним фільмом "Посвідчення особи", він запропонував стати оператором у ньому Сергієві Михальчуку – і Сергій погодився.

Стрічку "Посвідчення особи" фільмовано за кілька кілометрів од конфліктного сирійсько-ізраїльського кордону (Ізраїль і Сирія досі офіційно перебувають у стані війни) – власне, біля самісіньких Голанських висот, зайнятих Ізраїлем унаслідок Шестиденної війни 1967 року. Самі події в картині відбуваються в недалекому минулому на окупованих Ізраїлем палестинських та сирійських територіях – тема, вочевидь, дуже близька й болюча для режисера, рідне село якого опинилося під владою Ізраїлю. Як громадянин Сирії він уже впродовж багатьох років не може поїхати туди провідати рідних – а вони не можуть завітати до нього в Дамаск.

Віра в реінкарнацію – дуже важливий мотив східної культури. У "Посвідченні особи" вона є однією з вихідних точок як фабули, так і ідеї. Головний герой стрічки, молодий палестинець Ахад, їде з рідного села в Північній Палестині у прикордонне село Південної Сирії на похорон старого шейха. Різні події подорожі, обличчя людей, яких він зустрічає, краєвиди, назви сіл, якісь незначні деталі нагадують Ахадові про те, ким він був у попередньому житті. Одночасно з подіями особистими – зустрічами героя з коханою та родичами з минулого життя – розгортається чергова сутичка між жителями села й ізраїльськими військовими – продовження давнього конфлікту, жертвою якого став і старий шейх – у попередньому житті Ахадів батько...

Сценарій стрічки писали Ґассан Шмейт і Вофік Юсеф, художник картини – Мофак Кат (випускник ВДІКу), в картині грають сирійські актори Аршид Саусан, Кейс Шейхнажиб, Сальма Масрі. Фільмовано стрічку на 35-міліметрову плівку Kodak камерою Arriflex, однією з найсучасніших моделей, яких немає в Україні і з якою Сергій працює вперше. Бюджет фільму – близько 400 тисяч долярів. Виробник фільму – Національна кіноорганізація Сирії.


Зйомки

Архів